Feedback to coś, na co każdy czeka, choć jeśli informacja zwrotna nie jest taka, jakiej oczekujemy, to najczęściej zupełnie nie wiemy, co z tym zrobić. Jeszcze gorzej, gdy to nasz feedback uderza w czułe punkty osób, które opiniujemy. Możemy wtedy spotkać się z ripostą, ze nasze zdanie na dany temat jest krzywdzące, a nawet nieprawdziwe. Dlatego warto wiedzieć, jak przekazywać informację zwrotną i jak ją przyjmować. Na pomoc w zrozumieniu całego tego procesu przychodzi książka Tamary Chandler i Laury Dowling Grealish pod tytułem „Feedback (i inne brzydkie słowa). Dlaczego informacja zwrotna jest tak ważna i jak to robić dobrze”.
Doświadczenie przelane na papier
Tamra Chandler, pierwsza z autorek tytułu, znana jest z tego, że założyła firmę konsultingową PeopleFirm LCC, która rozpoznawalna jest na Zachodzie i znalazła się nawet w kręgu zainteresowań magazynu Forbes. Drugą autorką jest Laura Dowling Grealish, która od ponad dwudziestu lat buduje efektywne zespoły i osiąga naprawdę wysokie wyniki w swojej pracy. Warto dodać, że jest ona konsultantką w PeopleFirm LCC. Obie panie przelały swoje doświadczenie na karty książki, gdzie pokazują nam, jak obszernym zagadnieniem jest feedback. Dodatkowo mamy możliwość ustawienia się po dwóch stronach barykady. Sięgając po tę pozycję, mamy szansę zobaczyć, jak zachowują się osoby, które feedback dają i jak działają osoby, które go otrzymują.
Wiele opisywanych sytuacji biurowych popartych jest case studies skupiającymi się na problemie i ukazującymi różne punkty widzenia i różne rozwiązania. Dla wielu może być ważne, że autorki nie upiększały rzeczywistości. Szczegółowo opisały, jak trudno czasem jest powiedzieć prawdę, by nie obrazić rozmówcy, a gdy tak się stanie, to jak ciężko połknąć tę żabę.
Omawiana tu książka to bardzo dobry podręcznik dla osób, które mają problemy z komunikacją, a także dla zaczynających pracę na stanowiskach związanych z zarządzaniem zasobami ludzkimi. Mowa o managerach i rekruterach, którzy muszą przeprowadzić pierwsze rozmowy ze swoimi pracownikami czy też otrzymają pierwszy feedback od własnych przełożonych. Cała treść to wymieszana w idealnych proporcjach kombinacja badań naukowych i praktycznych przykładów, która sprawia, że cały temat staje się łatwiej przyswajalny.
Nie można odbierać autorkom nowatorskiego podejścia do problemu. W książce pojawiają się hasła mówiące o „nowej komunikacji”, a uczestników tejże określają one mianem Poszukiwaczy, Odbiorców i Udzielających. Jest tutaj trochę teorii budowania całych struktur komunikacyjnych, ale wydaje się, że są one bardziej tłem dla konkretnej wiedzy przekazywanej na kolejnych stronach.
Tamra Chandler i Laura Dowling Grealish przygotowały serię porad z myślą o osobach, które mają ogromny problem z komunikacją i informacją zwrotną. Mają je one przygotować na kolejną rozmowę w biurze. Niejednokrotnie podsumowania pracownicze stają się dla nas piekłem, z którym nie możemy sobie poradzić. Często zapominamy o zaufaniu i relacjach, jakie towarzyszą nam i naszym kolegom z pracy, co może przekładać się na katastrofalne w skutkach rozmowy. Zaburzona komunikacja to jeden z głównym problemów, jakie pojawiają się w firmach i korporacjach.
Książka „Feedback (i inne brzydkie słowa). Dlaczego informacja zwrotna jest tak ważna i jak to robić dobrze” to dobrze napisana, ciekawa pozycja, dla osób zainteresowanych tematem.