,

Humanokracja. Jak uwolnić potencjał pracowników i budować innowacyjne i zwinne firmy

Humanokracja. Jak uwolnić potencjał pracowników i budować innowacyjne i zwinne firmy
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4.5 / 4

Kiedy stoisz na czele organizacji bądź jesteś jednym z managerów, odpowiedzialnych za rozwój danej gałęzi biznesu, zadajesz sobie pytania o to, w jaki sposób uwolnić potencjał swoich podwładnych? Jak przewodzić, pozwalając jednocześnie działać swoim pracownikom? Wydaje się, że odpowiedź na to pytanie znajdziesz w książce Gary’ego Hamela i Michele Zanini „Humanokrajca. Jak uwolnić potencjał pracowników i budować innowacyjne i zwinne firmy”.

Humanizacja biurokracji

Pierwsze, co rzuca się od razu po otrzymaniu książki, to jej tytuł. Humanokracja może kojarzyć się bowiem ze stawianiem na nauki humanistyczne przed innymi dziedzinami. Już w trakcie lektury wychodzi inne, a podstawowe założenie autorów. W swojej publikacji walczą oni z obezwładniającą … biurokracją. W ich przypadku ta walka dotyczy zarówno instytucji państwowych jak i prywatnych.

Niech pierwszy rzuci kamieniem ten, kto przez biurokrację nie stracił ochoty do działania. Bezosobowe podejście do petenta, negatywne decyzje oraz trzymanie się schematu, który nie zmienia się przez lata sprawiają, że wielu ludzi rezygnuje. Maleje zainteresowanie zakładaniem działalności gospodarczej przez wzgląd na skomplikowane przepisy i biurokrację właśnie. Ludzie ambitni i przebojowi nie chcą robić kariery w biurokratycznych środowiskach, bo tam się po prostu tego nie da zrobić.

Biurokracja jest najskuteczniejszym sposobem na podcinanie skrzydeł. Ludzie, którzy pragną zrobić coś innowacyjnego, są „zabijani” przy okazji robienia doktoratów czy pracy na uczelniach. Tam poziom biurokracji sięga zenitu więc znów nie notujemy spektakularnych odkryć oraz innowacji.

Autorzy książki proponują pojęcie „humanokracji”. To postawa, w której każdy pracownik jest ważny. Pozwala się mu realizować na stanowisku, słucha się jego pomysłów i daje pole do realizacji zadań i innowacji.

Trudno sobie wyobrazić lepszy poradnik rozmontowywania biurokracji i tworzenia miejsc pracy, które w pełni wykorzystywałyby potencjał zajmujących je ludzi.

Adam Grant – autor książek Buntownicy oraz Leniwy umysł

Biurokracja czyli opowieść o polskich firmach

W odniesieniu do polskich firm prywatnych wygląda to tak samo. Problem biurokracji dotyka przede wszystkim organizacji, którym udało się urosnąć w latach 90. i teraz próbują robić to dalej – w nowej rzeczywistości. Są jednak w nich ludzie, którzy nie chcą zmian i szeroko pojęta biurokracja jest im na rękę. W takich organizacjach podlizywanie się kumplowi szefa czy walka o stołki jest na porządku dziennym. Czy da się zmienić ten stan rzeczy?

W książce Gary’ego Hamela i Michele Zanini „Humanokrajca” znajdziesz opowieść o tym, jak być może wygląda Twoja organizacja. Być może Twoi pracownicy czują, że nie dorastają Ci do pięt? Nie dzielą się zupełnie nowymi pomysłami? Chodzą przygaszeni i wyglądają jakby ta praca była tylko i wyłącznie sposobem na spłatę kredytu we frankach? Wprowadzasz automatyzację oraz wierzysz, że pracownicy oprócz swoich zadań nie są w stanie nic innego dać swojej organizacji. Czas to zmienić!

What is Humanocracy? (with Michele Zanini)

Zostań firmą awangardową!

Autorzy dzielą się pomysłami i sposobami, dzięki którym Twoja organizacja być może zostanie firmą awangardową. W książce Gary’ego Hamela i Michele Zanini „Humanokrajca” najpierw zobaczysz diagnozę, pokazującą jakie błędy popełniasz. W kolejnych częściach kompletne case studies, dotyczące firm posiadających obecnie status organizacji awangardowej. Jak oni wprowadzili zmiany? W czym tkwi klucz do ich sukcesu?

Ważne będzie również poznanie siedmiu zasad humanokracji. Należą do nich własny interes, rynki, merytokracja, społeczność, otwartość, eksperyment i paradoks. Każda z nich opisana jest wraz z przykładami.

Kiedy jesteś po lekturze „Humanokracji”, możesz spróbować wdrażać ten nowy model zarządzania w swojej organizacji.  Czy będzie to łatwe? Oczywiście, że nie! Pójście pod prąd jest zawsze trudniejsze niż tkwienie w spokojnych objęciach biurokracji. Jednak z takim „podręcznikiem” jak „Humanokrajca” jest to przyjemniejsze i łatwiejsze niż kiedykolwiek.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Humanokracja. Jak uwolnić potencjał pracowników i budować innowacyjne i zwinne firmy

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Humanokracja. Jak uwolnić potencjał pracowników i budować innowacyjne i zwinne firmy

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej