Jak upadają giganci

Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Czy można uniknąć upadku? Czy można go przewidzieć? Czy w końcu można mu zapobiec? Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w książce Jak upadają giganci. I dlaczego niektóre firmy nigdy się nie poddają Jima Collinsa.

Obserwując ponury krajobraz usiany zgliszczami niegdyś wielkich, a dziś upadłych przedsiębiorstw Jim Collins zaczął się zastanawiać jak to się dzieje, że giganci upadają? Czy upadek można przewidzieć i czy można go uniknąć? Jak nisko musi upaść firma, żeby znaleźć się na drodze prowadzącej nieuchronnie do katastrofy? W końcu, w jaki sposób może zmienić kurs, na którym się znajduje?

W swojej książce Jak upadają giganci. I dlaczego niektóre firmy nigdy się nie poddają autor szuka odpowiedzi na te pytania, dając przywódcom firm opartą na solidnych podstawach nadzieję, że mogą się nauczyć zapobiegać upadkom i odwracać niekorzystny bieg wydarzeń. W czasie projektu badawczego realizowanego przez cztery lata Jim Collins odkrył pięć etapów zbliżania się do upadku.

  • Pycha będąca wynikiem sukcesu.
  • Chaotyczne sięganie po więcej.
  • Negowanie ryzyka i zagrożenia.
  • Rozpaczliwe szukanie ratunku.
  • Odejście w niebyt lub nieistotność.

Dzięki zrozumieniu powyższych etapów liderzy firm mogą znacząco ograniczyć ryzyko upadku na samo dno. Wybitne firmy potrafią się podnieść nawet po najdotkliwszym upadku.

Każda instytucja bez względu na jej wielkość jest narażona na upadek. W przyrodzie nie ma żadnego prawa mówiącego o tym, że najsilniejsi będą tkwili na szczycie w nieskończoność. Każdy może upaść i nieuchronnie do tego dojdzie. Z badań prowadzonych przez Collinsa wynika jednak, że niektóre firmy nawet po osiągnięciu etapu czwartego potrafią się odrodzić, a w pewnych przypadkach stać się nawet silniejsze niż przedtem.

Okazuje się, że upadek jest w dużej mierze krzywdą, którą firmy same sobie wyrządzają, a klucz do odrodzenia znajduje się w naszych rękach. Nie jesteśmy zakładnikami okoliczności, historii ani nawet dotkliwych porażek poniesionych w drodze na szczyt. Nadzieja nie gaśnie, dopóki ostatecznie nie wypadniemy z gry. Giganci upadają, ale też często udaje im się powstać z kolan.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Jak upadają giganci

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Jak upadają giganci

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej