Czy problemy mogą być podstawą działania dla dobra organizacji? Czy stanowią one inspirację do wdrożeń, które usprawniają aktualne przepisy, obowiązujące w Twojej firmie? Twierdząco na te pytania odpowiada Kiyoshi „Nate” Furuta w książce: „Jak wykorzystać problemy, by odnieść sukces Tworzenie kultury Toyoty na całym świecie”.
Toyota – marka, będąca inspiracją
Toyota od samego początku była przykładem dobrze zarządzanego przedsiębiorstwa. Firma zaczynała od produkcji wysokojakościowych krosien, które czterokrotnie zwiększały moce produkcyjne. Samochody pojawiły się później i teraz to one stanowią o sile marki.
W 1929 roku Toyota produkowała kilkaset aut miesięcznie. Obecnie są to miliony pojazdów, produkowanych w fabrykach na świecie. Toyota chociażby w Polsce sprzedała w lipcu 2022 aż 5875 aut osobowych, zwiększając przewagę nad konkurencją. Łączna sprzedaż w ciągu 7 miesięcy 2022 roku wyniosła 43 809 aut.
W jaki sposób marce udało się im przetrwać wojny, kryzysy oraz inne kataklizmy tyle lat?
Odpowiedź kryje się w sposobie myślenia Toyoty. Myślenia, jak możemy przeczytać w książce Nate’a Furuty: „głębokiego, przeciwstawnego tradycyjnym poglądom, a leżącego u podstaw każdej decyzji podejmowanej w tej firmie, którego kwintesencja mogłaby brzmieć: aby odnieść sukces, z uśmiechem powitaj problemy.”
Z uśmiechem powitaj problemy
Wszyscy doskonale wiemy, w jaki sposób reagujemy na problemy. Skupiamy się na nim w 100 procentach, by … nie szukać rozwiązania. Dodatkowo pojawiają się problemy z samopoczuciem, a w dłuższej perspektywie nawet ze zdrowiem. Jesteśmy tego nauczeni do małego. Doskonale znamy zasady, „uwielbiamy” przejmować się opinią innych jednak nie potrafimy zachowywać się jak menadżerowie Toyoty. Oni problemy rzeczywiście witają z uśmiechem.
Co da Ci lektura książki „Jak wykorzystać problemy, by odnieść sukces Tworzenie kultury Toyoty na całym świecie”
Jeśli jesteś młodym, ambitnym przedsiębiorcą i pragniesz recepty na biznes, który stanie się światowy to nie znajdziesz tego w tej książce. Ta książka nie pokaże ci również, jak odtworzyć sukces Toyoty w Twojej firmie. Co więc zapewnia ta lektura? Powolny, acz skuteczny proces nauki myślenia jak menadżer Toyoty.
Trudno nie zgodzić się z tym, co pisze Kiyoshi Furuta:
Toyota odniosła sukces, ponieważ jej kadra kierownicza była zdecydowana stworzyć kulturę opartą na poszukiwaniu problemów Toyoty, a następnie dostosowaniu rozwiązań tych problemów do wizji Toyoty.
Co ciekawe, autor pokazuje, że te problemy można dzielić na mniejsze, łatwiejsze do uchwycenia i rozwiązania. Nie ma większej komplikacji w tym, by tworzyć systemy, pozwalające wykrywać problemy i je rozwiązywać. Świetnym przykładem takiego działania jest eliminacja marnotrawstwa. Nazywane w ojczyźnie Toyoty zjawisko zwane muda jest prawdziwym utrapieniem organizacji na świecie. Marnotrawstwem jest także nadprodukcja – gromadzenie zapasów, których wkrótce może zabraknąć miejsca. Wreszcie marnotrawi się czas, energia i pieniądze. Wiele z organizacji koszty tegoż spycha na klientów. Jednak zgodnie z sposobem myślenia Toyoty receptą na taki stan rzeczy jest obniżenie skutków nieszanowania zasobów.
Aby temu przeciwdziałać Toyota opracowała słynną listę siedmiu form marnotrawstwa. Są to między innymi nadmierna produkcja, nadmierne przechowywanie czy też niewykorzystany potencjał ludzi. Warto tą listę wydrukować i powiesić w biurze, by wyeliminować ten problem.
Toyota indywidualnie dla Ciebie
Choć książka jest odpowiedzią na potrzeby menadżerów, którzy teraz mierzą się z kryzysem w wielkich korporacjach, to można zasady Toyoty stosować również w życiu prywatnym. Weźmy chociażby kwestię wspomnianego marnotrawstwa. Odrzuć to bezużyteczne działanie, czynność, która nie przynosi żadnej wartości dodanej. Lektura książki Nate’a Furuta z pewnością uświadomi Ci błędy popełniane także poza pracą. Zmiana jest możliwa, także teraz. Zacznij zmieniać się z książką „Jak wykorzystać problemy, by odnieść sukces Tworzenie kultury Toyoty na całym świecie”.