Książka Kapitał w XXI wieku Thomasa Piketty’ego to niewątpliwie najważniejsza i najbardziej poczytna książka ekonomiczna tej dekady. To niekwestionowany bestseller tego roku, który zmienił sposób, w jaki patrzymy na społeczeństwo, na gospodarkę i na obecne w nich nierówności.
Napisana ze swadą, ale i ugruntowana w nowatorskiej analizie danych empirycznych, błyskotliwa i rzetelna zarazem książka na długie lata wyznaczy nowe szlaki w ekonomii.
Książka Kapitał w XXI wieku została Biznesowa Książka Roku 2014 według „Financial Times” i McKinsey. Jest również numerem jeden na liście bestsellerów „New York Timesa” i przebojem sprzedażowym wszechczasów wydawnictwa Harvard University Press, a także najlepiej sprzedająca się książka w ciągu roku od premiery w całej historii Amazona. Do stycznia tego roku sprzedano już półtora miliona egzemplarzy!
Francuski ekonomista Thomas Piketty napisał wyjątkowo ważną książkę. Czytelnicy o otwartych umysłach z pewnością nie będą mogli zignorować zawartych w niej dowodów i argumentów. Jej rozmach przywodzi na myśl dzieła założycieli ekonomii politycznej. […] Piketty nie buduje teorii nieopartych na danych. Książka opiera się na 15-letnim empirycznym programie badawczym, przeprowadzonym z innymi naukowcami. Jego wynikiem jest przekształcenie tego, co wiemy o ewolucji dochodu i bogactwa (które Piketty nazywa kapitałem) w ciągu trzech ostatnich stuleci we wiodących krajach o wysokim dochodzie. To zniewalająca historia ekonomiczna, społeczna i polityczna.
Financial Times”
Książka chce zrewolucjonizować sposób, w jaki ludzie myślą o historii gospodarczej na przestrzeni dwóch ostatnich stuleci. I może się jej udać […] Jest to przede wszystkim bardzo szczegółowe spojrzenie na dane z 200 lat dotyczące podziału bogactwa i dochodu w dostatnim świecie […]. Ta masa danych pozwala Pikettyemu opowiedzieć całkiem prostą i przekonującą historię.
„The Economist”
Thomas Piketty – francuski ekonomista, absolwent m.in. London School of Economics, dyrektor ds. badań w École des hautes études en sciences sociales (EHESS), współzałożyciel i profesor w Paris School of Economics. W 2012 roku wybrany przez „Foreign Policy” do grona stu najbardziej wpływowych intelektualistów na świecie. Obok bestsellerowej książki „Kapitał w XXI wieku” napisał też m.in. Ekonomię nierówności i Czy można uratować Europę?.