Menedżer na starcie

Menedżer na starcie. Nowa rola, nowe wyzwania - jak przetrwać trudne początki
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Julie Zhuo to przedsiębiorca i naukowiec przez 14 lat pracująca w Facebooku. Ponieważ została menedżerką w młodym wieku (ukończyła wtedy 25. rok życia), jej przemyślenia przydadzą się czytelnikom będącym w podobnej sytuacji. To właśnie dla nich napisała książkę „Menedżer na starcie. Nowa rola, nowe wyzwania – jak przetrwać trudne początki”.

Drogi do kariery i pierwsze wyzwania

Podstawowa misja menedżera polega na zapewnieniu zespołowi najlepszych wyników. Skąd wiadomo, że ścieżka menedżerska będzie dla kogoś odpowiednia? Taki człowiek musi lubić zadania związane ze stanowiskiem i autentycznie chcieć to robić. Trzy drogi do rozpoczęcia menedżerskiej kariery:

  1. Uczeń;
  2. Pionier;
  3. Nowy szef. 

Co stoi na przeszkodzie wykonywania efektywnej pracy w małym zespole? Jego członkowie nie wiedzą, jak dobrze pracować lub brak im motywacji. Menedżer pomaga podwładnym kształtować te predyspozycje, zatrudnia kogoś kto już je posiada albo ustala, czy wszyscy mają podobne przekonania.  Wybitny menedżer odnosi się do zespołu z troską, okazuje mu szacunek oraz nie waha się przyznać do błędów i słabości. Co począć, kiedy ktoś nie odnajduje się w pełnionej funkcji? Przesunąć go do innego działu, ale jeżeli to nie dostarczy wymaganych rezultatów, należy taką osobę zwolnić. 

Feedback, rekrutacja i duży zespół

Skuteczny menedżer daje odbiorcom przemyślany, klarowny i obiektywny feedback, gwarantuje drugiej stronie poczucie bezpieczeństwa i empatię. Dla pewności, że feedback został przyjęty, można zorganizować parę indywidualnych spotkań. Zhuo uwypukla, że wczesne określenie oczekiwań zapobiega rozczarowaniom w przyszłości, bo pozwala ono przygotować się do działania. 

Każdy menedżer, nawet najzdolniejszy, cierpi czasem na syndrom oszusta – dotyka go wrażenie własnej niekompetencji. Jak to pokonać? M.in. poprzez akceptację, że można być okresowo w gorszej formie, pozytywną wizualizację, pilnowanie swoich granic oraz poprzez zabieganie o feedback. 

Understand your role as manager: Julie Zhuo

Wsparciem służy też zespół. Trafna rekrutacja do firmy to sumienne realizowanie planów, zatrudnianie liderów i silna ławka rezerwowych. Kiedy menedżer skompletuje drużynę, zaczyna od konkretnej wizji, opracowuje wiarygodny plan czynności i dokładnie wyznacza zakres obowiązków. 

Różnice między małym a dużym zespołem? W małym zarządzanie bezpośrednie, w dużym pośrednie, ludzie w dużym teamie rzadziej dzielą się z menedżerem wątpliwościami, czy kwestionują jego zdanie oraz w dużym trzeba się nauczyć rozpoznawać priorytety. Obowiązki menedżera w dużym zespole?

  1. Powierzanie innym istotnych problemów; 
  2. Zaszczepienie wspólnej wizji;
  3. Poszukanie dla siebie zastępstwa;
  4. Pielęgnowanie kultury – mówienie o tym, co ważne, wewnętrzne tradycje, popieranie słów czynami.  

Kompendium wiedzy 

Książka „Menedżer na starcie. Nowa rola, nowe wyzwania – jak przetrwać trudne początki” to porywająca lektura dla debiutujących menedżerów. Anegdoty zawarte w książce oraz wieloaspektowość publikacji pomogą postawić na tej ścieżce zawodowej wartościowe strategicznie kroki.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Menedżer na starcie

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Menedżer na starcie

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej