Mind mapping z komputerem

Mind mapping z komputerem. Uporządkuj swoje myśli
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

 „Mind mapping z komputerem. Uporządkuj swoje myśli” trudno określić mianem tradycyjnej książki. Pomijając pierwszy rozdział, zawiera ona opis komputerowych programów umożliwiających tworzenie tzw. map myśli. Czy mogą się one przydać nie tylko specjaliście, ale i laikowi?

MAPY MYŚLI A ZDOBYWANIE WIEDZY

Paweł Wimmerzachęca do tworzenia map myśli. To umiejętność dostępna dla wszystkich, niezależnie od wieku, czy etapu życia. Mapa myśli odpowiada systematyzującemu ujęciu zdobywania informacji, według którego wiedza ma charakter hierarchiczny. Przeciwieństwem tego podejścia jest linearność – zapamiętywanie faktów w sposób podręcznikowy, na zasadzie „zakuć-zdać-zapomnieć”.

Do tworzenia map w stadium początkowym nie jest potrzebny żaden program. Autor namawia do rysowania takich wykresów najpierw ręcznie, by później przenieść je do komputera. W mapie myśli zawrzemy treści wykładów, podręczników, czy programów telewizyjnych. Używają jej nawet pisarze, zbierający inspiracje do książek. 

PROGRAMY DO TWORZENIA MAP MYŚLI

Paweł Wimmer omawia zalety różnych programów komputerowych, w których wykonamy mapy myśli. Wspomina o XMind, jego komercyjnym odpowiedniku XMind Pro, darmowym MindMup oraz płatnymi MindMap. Cechą wspólną tych programów jest dowolność w tworzeniu map myśli. Możemy dobrać rozmaite czcionki, wygląd dymków do zapisywania kolejnych haseł, opatrzymy je ilustracjami, załącznikami, notatkami i hiperłączami. W aplikacjach poprawimy gotowe projekty, usuniemy części błędne oraz połączymy kilka map ze sobą. Przy okazji XMindProiMindMap, warto napomknąć o opcji Brainstorming/Burzy Mózgów, gdzie w szybki sposób zapiszemy napływające do głowy koncepcje. Dodatkowo, w XMindPro włączymy minutnik, mobilizujący do wymyślania pomysłów w krótkim czasie. Większość programów posiada funkcję prezentacji, przydatną w pracy zawodowej. Ciekawym rozwiązaniem w MindMup jest opcja Miary, do podliczania danych liczbowych. Mapy myślowe z powodzeniem wyeksportujemy do PDFa, Worda lub do mediów społecznościowych, także na YouTube, gdzie zaprezentujemy mapę jako filmik. 

DYSK GOOGLE PRZYDATNY DO PRZECHOWYWANIA PLIKÓW

Osobny rozdział „Mind mapping z komputerem. Uporządkuj swoje myśli” poświęcony jest Dyskowi GoogleChmura Google sprawdza się w działaniach roboczych, skorzystamy z niej na każdym komputerze, czy tablecie. Jeśli pracujemy z grupą osób przy projekcie, możemy dać im uprawnienia do komentowania i korekty treści. Właściciel aprobuje bądź odrzuca sugestie użytkowników. Jeżeli natomiast naszą wolą jest, aby wszyscy w przestrzeni internetowej zobaczyli materiały z Dysku Google, i na to można zezwolić.

KAŻDY MOŻE STWORZYĆ MAPĘ MYŚLI!

Publikacja Pawła Wimmera uzmysławia, jak przydatnym narzędziem są mapy myśli. Prezentuje ona zarazem dużą rozpiętość programów do profesjonalnego tworzenia map, dzięki czemu zarówno fachowiec, jak i technologiczny żółtodziób samodzielnie wykona takie wykresy. „Mind mapping z komputerem. Uporządkuj swoje myśli” to niezwykle przydatny teoretyczno-praktyczny poradnik. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Mind mapping z komputerem

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Mind mapping z komputerem

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej