Patrick Lencioni to założyciel firmy The Table Group, udzielającej konsultacji liderom na całym świecie. Na bazie licznych doświadczeń autora powstała książka „Motywacje lidera. Dlaczego tak wielu szefów rezygnuje z wykonywania swoich najważniejszych obowiązków”. Przeanalizujmy ją wspólnie.
Poznajcie Shaya i Liama
Bohaterami publikacji „Motywacje lidera” są Shay Davis, dyrektor generalny Golden Gate Security oraz Liam Alcott, dyrektor generalny Del Mar. Choć przedsiębiorstwa ze sobą rywalizowały, pewnego dnia doszło do spotkania konkurentów w siedzibie Golden Gate. Liam przekazał wtedy Shayowi porady, jakie otrzymał od firmy konsultingowej Lighthouse Partners, dotyczące skutecznego przywództwa. Na czym ono zatem polega? Na zarządzaniu zespołem, organizowaniu konstruktywnych zebrań, otwartych dyskusjach z podwładnymi i na szybkim rozwiązywaniu konfliktów. Shay nie wcielał tych zasad w życie – nieszczególnie angażował się w kierowanie teamem, nienawidził zebrań i posiadał w ekipie niemiłych ludzi, psujących biurową atmosferę. Twierdził błędnie, że ich nastawienie nie jest problemem, dopóki prawidłowo wykonują swoją pracę. Początkowy sceptycyzm Davisa znacząco stopniał pod naporem rozsądnych argumentów Alcotta.
Mimo pozornego sojuszu, okazało się jednak, że Shay przygotował na Liama zasadzkę – planował przejęcie Del Mar. Liam, oburzony takim rozwojem wypadków, zarzucił Davisowi, że unika odpowiedzialności, boi się podejmowania ciężkich decyzji i nie rozumie, co składa się na dobre zwierzchnictwo. Konsultantka z Lighthouse, z którą Alcott połączył się na Skypie, zapytała Shaya, dlaczego właściwie chciał zostać dyrektorem generalnym. Nie potrafił niestety znaleźć na to sensownej odpowiedzi. Finalnie, dzięki zaskakującej rekomendacji Davisa, na dyrektora nowej firmy wybrano Liama, zaś Shay lepiej odnalazł się w sferze marketingowo-strategicznej.
Morał
Dwa rodzaje motywacji przywódczej: wynikająca z odpowiedzialności i potrzeby służenia ludziom oraz płynąca z chęci zdobycia nagrody w postaci prestiżu, poważania lub władzy. Gdy lider podąża tą ścieżką, kiedy na szczycie jego hierarchii plasuje się indywidualne zadowolenie, w organizacji powstaje destrukcyjna pustka. Główne obszary pracy przywódcy?
- Budowanie zespołu przywódczego, bagatelizowane przez część liderów;
- Zarządzanie podwładnymi – trzymanie pieczy nad zadaniami członków teamu i kontrolowanie stosunku menedżerów do osób im podległych;
- Prowadzenie ważnych rozmów – regularne konfrontacje i wyjaśnianie nieporozumień;
- Prowadzenie efektywnych zebrań, ponieważ ich bezproduktywność wpływa na obniżenie jakości późniejszych decyzji;
- Ciągłe przypominanie o najistotniejszych kwestiach, bowiem dyrektor generalny ma być nie tylko CEO, ale też CRO – dyrektorem ds. przypominania.
Autor promuje wizję przywództwa, gdzie liczą się ludzie, którymi się przewodzi, a nie sam lider.
Zbiór inspirujących instrukcji
Książka „Motywacje lidera. Dlaczego tak wielu szefów rezygnuje z wykonywania swoich najważniejszych obowiązków” Patricka Lencioniego jest przydatną lekturą dla czytelników zainteresowanych tematyką zarządzania. Wyniosą oni z tej publikacji mnóstwo inspirujących wskazówek.