Książka Paradoks Abilene to kolejna terapia szokowa, jaką jej autor – Jerry Harvey zaaplikował światowi biznesu. To cykl wnikliwych i często zabawnych „medytacji” na temat szaleństwa współczesnego życia organizacyjnego. Na przykładach historii i zdarzeń, z jakimi zetknęliśmy się chyba wszyscy, choć przedstawionych w zupełnie niecodzienny sposób, Paradoks Abilene przekonuje, że organizacje nieustannie skazują się na porażkę, rozbudzając wśród swoich członków poczucie wyobcowania, nieufności, wszechobecnych konfabulacji i strachu przed podejmowaniem jakiegokolwiek ryzyka.
Czy wy również macie czasami wrażenia, że biuro waszej firmy bardziej przypomina zakamuflowany dom dla obłąkanych, niż miejsce prowadzenia działalności gospodarczej? Czy nie kręcicie głową z niedowierzaniem, kiedy wspólnie z kolegami siedzicie po godzinach w bezsensownych projektach? Czy niechęć do podejmowania ryzyka jest tak wszechobecna, że mierność staje się nakazem chwili? Jeśli te sytuacje wydają wam się znajome, może to oznaczać, że wasza firma już wyruszyła w „podróż do Abilene”.
Kiedy w 1974 roku Jerry Harvey użył po raz pierwszy określenia paradoks Abilene, firmy w całej Ameryce doświadczyły prawdziwego trzęsienia ziemi, którego efekty odczuwa się do dziś. Na przykładzie pewnej sytuacji rodzinnej, Harvey zauważył, że wydarzenia, które nas spotykają często nabierają tempa i zaczynają żyć własnym życiem mimo, że nikt nie chce w nich uczestniczyć. Harvey zwrócił również uwagę na to, że podobny proces występuje w bardzo wielu organizacjach działających na bardziej sformalizowanych zasadach, takich jak korporacje, związki religijne, organizacje społeczne, czy instytucje administracji publicznej. Określenie paradoks Abilene ujawniło słabość wielu środowisk biurowych w organizacjach na całym świecie. Harvey zaczął otrzymywać wiele listów opowiadających o doświadczeniach z podróży do Abilene w organizacjach, które przeznaczają ogromne ilości czasu i pieniędzy na projekty, które wszyscy członkowie tych organizacji uważali za kompletnie nietrafione.
Jerry Harvey jest emerytowanym profesorem zarządzania George Washington University. W trakcie swojej kariery pracował, jako konsultant wielu organizacji przemysłowych, rządowych, religijnych, wojskowych, edukacyjnych i społecznych. Jest autorem około pięćdziesięciu artykułów publikowanych w prasie fachowej oraz dwóch książek: Paradoks Abilene i inne medytacje o zarządzaniu oraz How Come Every Time I Get Stabbed in the Back, My Fingerprints Are on the Knife? Występował również w kilku filmach na temat zachowań organizacyjnych, na przykład: The Asoh Defense, The Gunsmoke Phenomenon czy The Abilene Paradox. Obecnie zaangażowany jest w badania związane z etycznymi, moralnymi i duchowymi zagadnieniami funkcjonowania organizacji.