,

Poradnik design thinking

Poradnik design thinking, czyli jak wykorzystać myślenie projektowe w biznesie
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Beata Michalska-Dominiak i Piotr Grocholiński to specjaliści ds. myślenia projektowego, które pomogli wdrożyć w wielu organizacjach. Na bazie swych doświadczeń napisali „Poradnik design thinking, czyli jak wykorzystać myślenie projektowe w biznesie”. Przeanalizujmy ich propozycje. 

6 kroków design thinking 

Design thinking, myślenie polegające na rozwiązywaniu problemów, zawiera sześć kroków: Odkrywanie (empatię) – pozyskiwanie informacji o użytkowniku dzięki bezpośredniej interakcji, „wejściu w buty klienta” (klientocentryczności) i poznanie odbiorcy poprzez wywiady i obserwacje. Szczególnie polecane są wywiady pogłębione. Jak się do nich przygotować? Autorzy rekomendują: przekazanie zespołowi segmentu klientów oraz podzielenie zespołu na podzespoły badających i notujących. Przed przeprowadzeniem wywiadu wyjaśnijmy, na czym będzie on polegać, podajmy czas trwania oraz uważnie słuchajmy. Następnie, przechodzimy do Definiowania wyzwania (określania potrzeb) – składa się z ono analizy i syntezy. Pomoc stanowią tu specjalistyczne matryce (wzory w publikacji) i zadawanie pytań HMW (how might we – jak możemy pomóc?). Dalej czeka nas Tworzenie rozwiązania (generowanie pomysłów) – sprzyja mu współpraca w różnorodnym zespole, łączenie perspektyw i nieschematyczne myślenie. Tworzenie rozwiązań przyśpiesza burza mózgów. Kolejnym etapem jest Prototypowanie – zamiana pomysłów na prototypy (makiety, storyboardy), demonstrujące kluczowe funkcje i metody zastosowania. Przydaje się do tego myślenie abstrakcyjne, a także akceptacja popełniania błędów. Prezentując prototypy musimy pokazać kontekst, zwracać się do użytkownika i unikać retoryki marketingowej. Przedostatnim stopniem jest Testowanie – skonfrontowanie wizji i efektów pracy zespołu – im więcej krytyki, tym szybsze wyłapanie usterek. Powinniśmy zatem uważnie słuchać, pytać i nie obrażać się. Strukturę wieńczy: Planowanie wdrożenia, z nieodzowną Matrycą MoSCoW (must-should-could-won’t) – określającą, które funkcje są potrzebne, a które nie.

Poradnik design thinking, czyli jak wykorzystać myślenie projektowe w biznesie

Esencja myślenia projektowego i jego przykłady 

Zalety design thinking? Zwiększenie sprzedaży, nowa strategia firmy, pozyskiwanie wartościowych pracowników, innowacyjny produkt oraz lepsza komunikacja zespołowa. Firmy stosujące design thinking szybko diagnozują potrzeby klientów, oszczędzają pieniądze i efektywnie sięgają po kompetencje oraz doświadczenia ludzi. Główni aktorzy to:

  1. Użytkownik/klient
  2. Zespół projektowy
  3. Projektant
  4. Sponsor.

Istotnymi narzędziami zaś są warsztaty tematyczne, sesje refleksji i energizery/pobudzacze. Do firm, które odniosły sukces dzięki myśleniu projektowaniu zaliczamy m.in.: szpital dziecięcy w Pittsburghu, Agora S.A. i Amica S.A., czy Inkubator przedsiębiorczości Politechniki Łódzkiej.     

Książka „Poradnik design thinking, czyli jak wykorzystać myślenie projektowe w biznesie” to kompleksowe teoretyczno-praktyczne instrukcje nadające firmom nowe barwy. Podążanie za wskazówkami Michalskiej-Dominiak i Grocholińskiego przyniesie przedsiębiorcom wiele dobrego.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Poradnik design thinking

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Poradnik design thinking

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej