Poradnik design thinking, czyli jak wykorzystać myślenie projektowe w biznesie

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Beata Michalska-Dominiak i Piotr Grocholiński to specjaliści ds. myślenia projektowego, które pomogli wdrożyć w wielu organizacjach. Na bazie swych doświadczeń napisali „Poradnik design thinking, czyli jak wykorzystać myślenie projektowe w biznesie”. Przeanalizujmy ich propozycje. 

6 kroków design thinking 

Design thinking, myślenie polegające na rozwiązywaniu problemów, zawiera sześć kroków: Odkrywanie (empatię) – pozyskiwanie informacji o użytkowniku dzięki bezpośredniej interakcji, „wejściu w buty klienta” (klientocentryczności) i poznanie odbiorcy poprzez wywiady i obserwacje. Szczególnie polecane są wywiady pogłębione. Jak się do nich przygotować? Autorzy rekomendują: przekazanie zespołowi segmentu klientów oraz podzielenie zespołu na podzespoły badających i notujących. Przed przeprowadzeniem wywiadu wyjaśnijmy, na czym będzie on polegać, podajmy czas trwania oraz uważnie słuchajmy. Następnie, przechodzimy do Definiowania wyzwania (określania potrzeb) – składa się z ono analizy i syntezy. Pomoc stanowią tu specjalistyczne matryce (wzory w publikacji) i zadawanie pytań HMW (how might we – jak możemy pomóc?). Dalej czeka nas Tworzenie rozwiązania (generowanie pomysłów) – sprzyja mu współpraca w różnorodnym zespole, łączenie perspektyw i nieschematyczne myślenie. Tworzenie rozwiązań przyśpiesza burza mózgów. Kolejnym etapem jest Prototypowanie – zamiana pomysłów na prototypy (makiety, storyboardy), demonstrujące kluczowe funkcje i metody zastosowania. Przydaje się do tego myślenie abstrakcyjne, a także akceptacja popełniania błędów. Prezentując prototypy musimy pokazać kontekst, zwracać się do użytkownika i unikać retoryki marketingowej. Przedostatnim stopniem jest Testowanie – skonfrontowanie wizji i efektów pracy zespołu – im więcej krytyki, tym szybsze wyłapanie usterek. Powinniśmy zatem uważnie słuchać, pytać i nie obrażać się. Strukturę wieńczy: Planowanie wdrożenia, z nieodzowną Matrycą MoSCoW (must-should-could-won’t) – określającą, które funkcje są potrzebne, a które nie.

Poradnik design thinking, czyli jak wykorzystać myślenie projektowe w biznesie

Esencja myślenia projektowego i jego przykłady 

Zalety design thinking? Zwiększenie sprzedaży, nowa strategia firmy, pozyskiwanie wartościowych pracowników, innowacyjny produkt oraz lepsza komunikacja zespołowa. Firmy stosujące design thinking szybko diagnozują potrzeby klientów, oszczędzają pieniądze i efektywnie sięgają po kompetencje oraz doświadczenia ludzi. Główni aktorzy to:

  1. Użytkownik/klient
  2. Zespół projektowy
  3. Projektant
  4. Sponsor.

Istotnymi narzędziami zaś są warsztaty tematyczne, sesje refleksji i energizery/pobudzacze. Do firm, które odniosły sukces dzięki myśleniu projektowaniu zaliczamy m.in.: szpital dziecięcy w Pittsburghu, Agora S.A. i Amica S.A., czy Inkubator przedsiębiorczości Politechniki Łódzkiej.     

Książka „Poradnik design thinking, czyli jak wykorzystać myślenie projektowe w biznesie” to kompleksowe teoretyczno-praktyczne instrukcje nadające firmom nowe barwy. Podążanie za wskazówkami Michalskiej-Dominiak i Grocholińskiego przyniesie przedsiębiorcom wiele dobrego.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Poradnik design thinking

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.