Tom Kelley i David Kelley są założycielami firmy projektowej IDEO. Napisali poradnik „Twórcza odwaga. Otwórz się na Design Thinking” ze wskazówkami, w jaki sposób zrealizować twórcze predyspozycje. Przyjrzyjmy się tym instrukcjom.
Myślenie projektowe i twórcza odwaga
Filozofia autorów opiera się na myśleniu projektowym – połączeniu kreatywności i innowacji. W rozwinięciu tych cech pomaga d.school na Uniwersytecie Stanforda, skupiający młodych ludzi o projektowych zdolnościach. D.School jest braciom Kelley bliski, bo obaj prowadzą tam zajęcia. Polegają one na minimalizacji teorii przy maksymalizacji treningu – uczeniu się projektowania metodą prób i błędów. Jest to technika wyzwalająca twórczą odwagę. Jak zdefiniować twórczą odwagę? Opiera się na przekonaniu, że nasze możliwości innowacyjne nie są niezmienne. Posiada ją każdy człowiek. Twórczą odwagę wydobędziemy poprzez stopniowe oswajanie – osobiste doświadczenia, zwalczające fałszywe przekonania. Przydadzą się nam do tego: społeczna perswazja i stopniowanie zadań, dzięki którym osiągniemy małe sukcesy.
Twórczy kopniak niezależnie od metryki
Co daje twórcza odwaga? Przynosi umiejętność znalezienia wyjścia z beznadziejnych sytuacji. Mamy wtedy zakorzenione poczucie własnej skuteczności oraz przyzwolenie na porażkę. Twórczą iskrę pielęgnujemy, postanawiając, że będziemy kreatywni, niestandardowo patrząc na świat czy zadając pytania „dlaczego”, docierające do istoty rzeczy. Wypracujemy tym sposobem kwintesencję myślenia projektanckiego, a więc: śmiałe rozpoczęcie działania oraz chęć tworzenia wielu prototypów dla eksperymentowania. Taki twórczy kopniak można otrzymać w każdym wieku. Tom i David Kelley przytaczają inspirujące historie ludzi, którzy porzucili stabilne, lecz niesatysfakcjonujące posady oraz podążyli ścieżką życiowej pasji. Spora część tych szczęśliwców rozwinęła twórczą odwagę na zajęciach w d.school.
Twórcza odwaga w firmach
Firma zyskująca twórczą odwagę przechodzi przez 5 faz: zaprzeczenia, ukrytego odrzucenia, skoku w nieznane, poszukiwania odwagi oraz historycznej świadomości i integracji. Przydatne staje się zbudowanie odwagi karaoke: porzucenie obawy przed krytyczną oceną, zachowanie poczucia humoru, spłaszczenie hierarchii, poczucie koleżeństwa i zaufania w zespole oraz odłożenie oceny na jakiś czas. Jak opiekować się teamem innowacyjnym? Podstawa to znajomość mocnych stron kolegów, wykorzystanie różnorodności, nawiązanie osobistych relacji, „uczłowieczenie” stosunków zawodowych, planowanie doświadczeń zespołu i zabawa. Twórcze firmy koncentrują się na aktualnych procesach, mają zdwojoną kreatywność, a ich członkowie dobrze dogadują się na niwie pozasłużbowej.
Uniwersalne i piękne przesłanie
Książka „Twórcza odwaga. Otwórz się na Design Thinking” to pouczająca lektura, której założenia z łatwością przeniesiemy nie tylko na grunt zawodowy, ale i prywatny. Uświadamia, że życie kreatywne to gotowość do podjęcia racjonalnego ryzyka, nieustanne eksperymentowanie oraz podejmowanie prób.