Prezentacje. Po prostu!

Prezentacje. Po prostu!
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Piotr Bucki to coach, autor szkoleń oraz książkowych bestsellerów. Tym razem zaserwował nam książkę „Prezentacje. Po prostu!”. Przyjrzyjmy się obecnym tam wskazówkom.

Przygotowanie prezentacji 

Przygotowanie prezentacji jest wieloetapowym procesem. Należy go rozpocząć od ustalenia 1. Wartości i celu prezentacji, Big Idea (najważniejszej myśli). Prezentacja może służyć celom zewnętrznym (edukowaniu, inspirowaniu, pozyskaniu klientów), bądź wewnętrznym (edukowaniu pracowników naszej firmy, wdrażaniu osób nowozatrudnionych lub wprowadzaniu innowacyjnego systemu). Wartość prezentacji polega na spełnieniu konkretnych potrzeb. Istnieją dwa rodzaje mówców: a) charyzmatyczny mówca, ktoś banalny, o nadmuchanym ego oraz b) dobry mówca, niosący słuchaczom unikalną walutę społeczną. Składniki udanej prezentacji? Prostota przekazu i dzielenie się alternatywnymi, nieschematycznymi rozwiązaniami. Następnym stopniem wtajemniczenia jest 2. Gromadzenie materiałów. Autor doradza, aby stworzyć jedno miejsce do zbierania pożytecznych treści. Robiąc to, nasiąkniemy nową rzeczywistością, uporządkujemy wiadomości, słowem – zyskamy selektywną uwagę. Później przystępujemy do 
3. Budowania narracji, posiadającej a) wstęp, bazujący m.in. na *pytaniach i eksperymentach z widownią; *liczbach; czy *historii/studium przypadku. W b) rozwinięciu zadbajmy o mocną strukturę, kryjącą w sobie *etos – wiarygodność; *logos – logiczne argumenty; i *pathos – emocje. Mądre c) zakończenie to umiejętność właściwego postawienia kropki. Może być nim przykładowo wezwanie do działania. Na siłę prezentacji wpływa także 4. Dodawanie slajdów (ciekawa strategia to 10 slajdów/20 minut/30 wielkość czcionki). Projektując slajdy pamiętajmy o kontraście, konsekwencji wizualnej oraz o szerokich marginesach. Jeżeli planujemy wkomponować w slajdy wykres, powinien on zawierać kluczowe informacje i uporządkowane dane. Faza 5. Prób opiera się na pracy nad głosem, tempem mówienia, dykcją i mimiką. Pomogą nam tu ćwiczenia oddechowe, rozgrzewki. Gestykulując otwierajmy się na widownię, zaprzyjaźnijmy się ze środowiskiem oraz zanotujmy ewentualne pułapki na scenie. Zatroszczmy się też o wszystkie kwestie techniczne.

Dobra prezentacja, czyli jaka?

Stres i praca w duecie 

Stres może być naszym przyjacielem, mobilizować i ekscytować, ale (jeśli nie chcemy, by nas sparaliżował), musimy mieć jak najwięcej rzeczy pod kontrolą. Nie nakładajmy na siebie nadmiernej presji, a krótko przed wystąpieniem pomedytujmy, rozluźnijmy szczękę, stańmy w tzw. mocnej pozycji i pod żadnym pozorem nie rozpraszajmy się. W prezentacjach w duecie nieodzowne jest partnerstwo, wspólne przygotowania od początku do końca i przetrenowanie elementów wymiany na scenie.     

Podręcznik skutecznego przemawiania 

Książka „Prezentacje. Po prostu!” Piotra Buckiego to przydatna lektura dla czytelników aspirujących do miana oratorów. W publikacji znajdą oni wiele anegdot oraz propozycji ćwiczeń, które wesprą ich w szlifowaniu niełatwej sztuki skutecznego przemawiania. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Prezentacje. Po prostu!

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Prezentacje. Po prostu!

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej