Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę

Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę
Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

Brian Tracy to mówca motywacyjny, trener oraz autor bestsellerów. Na podstawie swoich doświadczeń napisał książkę „Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę”. Przeanalizujmy wspólnie tą książkę. 

Ambicja, odpowiedzialność i wytrwałość

Jeśli zależy nam na sukcesie w biznesie, zakodujmy sobie, że ponosimy odpowiedzialność za nasze życie, a nasz najcenniejszy aktyw finansowy to zdolność zarobkowa. Do zatriumfowania na arenie zawodowej potrzeba ambicji. Tracy podkreśla, że częstą praktyką wśród ludzi ambitnych jest spisywanie celów – po ustaleniu sprecyzowanych zamierzeń, nigdy schodzą z obranej ścieżki. Przytrafiają się im oczywiście porażki, ale – zamiast się załamywać – wyciągają z niepowodzeń wnioski. 

Ważne pytania, planowanie oraz oszczędność 

Kluczowe pytania dla początkującego przedsiębiorcy: Co sądzę o moim produkcie i kto jest klientem? Pierwsze 2-4 lata stanowią dla nowej firmy wyścig z czasem, ciągłą walkę oraz wyrzeczenia. W rozkręceniu interesu pomaga doświadczenie – 90% firm zakładanych przez osoby z obyciem biznesowym zdobywa wysokie wyniki, zaś 80% firm kierowanych przez nowicjuszy ponosi klęskę. Niezależnie, czy mamy praktykę czy nie, nie zapominajmy o planowaniu biznesowym, o znaczeniu wolnych przepływów pieniężnych i nieustannie budujmy markę. Wytrawni przedsiębiorcy, zamiast wynajmować nowe biura, czy kupować nowe sprzęty, wolą pożyczać i dzierżawić. 

Reguła trzech w biznesie i rekrutacji 

Zdolny biznesmen przestrzega prawa trzech – zajmuje się trzema czynnościami gwarantującymi 90% dochodów, resztę powierzając członkom załogi. Cechy wydajnego pracownika: doskonale wykonuje zadania, bierze za nie pełną odpowiedzialność, ma pozytywne nastawienie i przejawia zdolności interpersonalne. W trakcie procedury kwalifikacyjnej zapytajmy kandydata o karierę zawodową oraz o gotowość do pracy. Podczas wywiadu konsekwentnie trzymajmy się reguły trzech: rozmowa z co najmniej trzema osobami, minimum trzy rozmowy z kandydatem, w trzech różnych miejscach i na trzy różne sposoby. Zatrudniajmy powoli, zwalniajmy szybko – człowiek przyjęty na stanowisko ma zacząć z przytupem, maksymalnie obciążony obowiązkami. 

Myślenie marketingowo-sprzedażowe

W końcowej części książki „Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę” Brian Tracy dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi marketingu i sprzedaży. Marketing – zachęcanie konsumentów do skorzystania z oferty, strategia opierająca się o cztery filary: specjalizację, dyferencjację, segmentację oraz koncentrację. W kontekście sprzedaży istotne są: produkt, promocja, cena, miejsce, pozycjonowanie, opakowanie i ludzie. 

Zastanówmy się czego robić więcej, mniej, a czego zupełnie zaprzestać, bierzmy też pod uwagę podstawę zerową – rezygnujmy z obszarów/klientów nieprzynoszących pożytku.          

Książka „Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę” to przydatna lektura. Mimo, że nie można się w pełni zgodzić z obecnym w publikacji stwierdzeniem, że mało zarabiamy, ponieważ nie dość się staramy, treści zawarte w książce wesprą czytelników w pokonywaniu biznesowych wyzwań. 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on whatsapp
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej wartościowej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Porównaj ceny

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.