Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę

Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Brian Tracy to mówca motywacyjny, trener oraz autor bestsellerów. Na podstawie swoich doświadczeń napisał książkę „Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę”. Przeanalizujmy wspólnie tą książkę. 

Ambicja, odpowiedzialność i wytrwałość

Jeśli zależy nam na sukcesie w biznesie, zakodujmy sobie, że ponosimy odpowiedzialność za nasze życie, a nasz najcenniejszy aktyw finansowy to zdolność zarobkowa. Do zatriumfowania na arenie zawodowej potrzeba ambicji. Tracy podkreśla, że częstą praktyką wśród ludzi ambitnych jest spisywanie celów – po ustaleniu sprecyzowanych zamierzeń, nigdy schodzą z obranej ścieżki. Przytrafiają się im oczywiście porażki, ale – zamiast się załamywać – wyciągają z niepowodzeń wnioski. 

Ważne pytania, planowanie oraz oszczędność 

Kluczowe pytania dla początkującego przedsiębiorcy: Co sądzę o moim produkcie i kto jest klientem? Pierwsze 2-4 lata stanowią dla nowej firmy wyścig z czasem, ciągłą walkę oraz wyrzeczenia. W rozkręceniu interesu pomaga doświadczenie – 90% firm zakładanych przez osoby z obyciem biznesowym zdobywa wysokie wyniki, zaś 80% firm kierowanych przez nowicjuszy ponosi klęskę. Niezależnie, czy mamy praktykę czy nie, nie zapominajmy o planowaniu biznesowym, o znaczeniu wolnych przepływów pieniężnych i nieustannie budujmy markę. Wytrawni przedsiębiorcy, zamiast wynajmować nowe biura, czy kupować nowe sprzęty, wolą pożyczać i dzierżawić. 

Reguła trzech w biznesie i rekrutacji 

Zdolny biznesmen przestrzega prawa trzech – zajmuje się trzema czynnościami gwarantującymi 90% dochodów, resztę powierzając członkom załogi. Cechy wydajnego pracownika: doskonale wykonuje zadania, bierze za nie pełną odpowiedzialność, ma pozytywne nastawienie i przejawia zdolności interpersonalne. W trakcie procedury kwalifikacyjnej zapytajmy kandydata o karierę zawodową oraz o gotowość do pracy. Podczas wywiadu konsekwentnie trzymajmy się reguły trzech: rozmowa z co najmniej trzema osobami, minimum trzy rozmowy z kandydatem, w trzech różnych miejscach i na trzy różne sposoby. Zatrudniajmy powoli, zwalniajmy szybko – człowiek przyjęty na stanowisko ma zacząć z przytupem, maksymalnie obciążony obowiązkami. 

Myślenie marketingowo-sprzedażowe

W końcowej części książki „Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę” Brian Tracy dzieli się spostrzeżeniami dotyczącymi marketingu i sprzedaży. Marketing – zachęcanie konsumentów do skorzystania z oferty, strategia opierająca się o cztery filary: specjalizację, dyferencjację, segmentację oraz koncentrację. W kontekście sprzedaży istotne są: produkt, promocja, cena, miejsce, pozycjonowanie, opakowanie i ludzie. 

Zastanówmy się czego robić więcej, mniej, a czego zupełnie zaprzestać, bierzmy też pod uwagę podstawę zerową – rezygnujmy z obszarów/klientów nieprzynoszących pożytku.          

Książka „Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę” to przydatna lektura. Mimo, że nie można się w pełni zgodzić z obecnym w publikacji stwierdzeniem, że mało zarabiamy, ponieważ nie dość się staramy, treści zawarte w książce wesprą czytelników w pokonywaniu biznesowych wyzwań. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Przedsiębiorczość. Jak założyć i rozwijać własną firmę

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej