,

Przemiana błękitnego oceanu

Przemiana błękitnego oceanu. Buduj pewność siebie, kreuj nowe możliwości i wzrastaj poza konkurencją
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Nelson Mandela powiedział „Wszystko zawsze wydaje się niemożliwe, dopóki nie zostanie zrobione”. Te słowa pojawiają się też w przedmowie książki pod tytułem Przemiana błękitnego oceanu. Buduj pewność siebie, kreuj nowe możliwości i wzrastaj poza konkurencją. Opisują one bardzo dobrze strategię dążenia do celu i stawiania sobie wyzwań, które – choć mogą okazać się dla nas trudne – możemy zrealizować. To podręcznik napisany na bazie własnych doświadczeń dwójki autorów, którzy przez wiele lat byli blisko małych i dużych biznesów. Czym jest błękitny ocean? Szansą dla nas i otwarciem na nowe możliwości.

To nie jest książka o byciu diamentem

Są takie podręczniki, które każą nam wizualizować sobie pewne rzeczy, wmawiać innym, że jak sobie coś powtarzamy to się stanie, a jak zrobimy show, to już jesteśmy celebrytą. To nie tak, to tak nie działa. Przemiana błękitnego oceanu jest bowiem metodą działania, a nie wizualizacji.

Przemiana błękitnego oceanu to systematyczny proces, którego celem jest przeprowadzenie organizacji z morderczych rynków, na których toczy się krwawa konkurencja – które symbolizują czerwone oceany pełne rekinów – na szerokie wody błękitnych oceanów, czyli nowe rynki pozbawione konkurencji. I chodzi tu o przejście w taki sposób, który zyska poparcie ludzi z organizacji”. W dużym skrócie, jeśli chcemy działać na dobrym rynku, musimy szukać innowacji i w chory sposób starać się konkurować z innymi firmami. Kolejne obniżanie cen, walka o rynek i zasoby mają dla nas skutki wyniszczające, a nie budujące.

Historia pewnej orkiestry

W 2008 roku Zuhal Sultan oraz Paul MacAlindin postanowili dać dzieciakom szansę i podczas wojennej zawieruchy w Iraku rozpocząć działanie National Youth Orchestra of Iraq. Już na początku jednak Paul zdał sobie sprawę, że dzieciaki, które będą grać w orkiestrze, nie mają zbyt dużych możliwości na wygraną z innymi zespołami, które posiadają długie tradycje muzyczne. NYOI nie miał więc szans w konkurowaniu z Francją, Włochami czy też Wielką Brytanią. „Orkiestry te przyciągały najlepiej wykształconych młodych muzyków z olbrzymimi umiejętnościami technicznymi i zdarzało im się grać z pojawiającymi się na gościnnych występach światowej sławy solistami i dyrygentami”. Dlatego szkocki dyrygent zaczął myśleć strategicznie i trochę pod prąd. Postanowił więc zmienić tradycję tej branży. Mężczyzna zrezygnował z doskonałości i wysokich kosztów wiązanych ze sławnymi nazwiskami, a postawił na pasję, łączenie ponad podziałami i na ukazywanie świetności irackiego dziedzictwa. Tak więc Paul i Zuhal stworzyli grupę młodych muzyków grających oryginalną muzykę iracką, zarówno kurdyjską, jak i arabską, i postawili ją na równi z utworami Haydna, Beethovena czy Schuberta, które również grali. Aby to było mało, w orkiestrze występowali młodzi muzycy obojga płci, różnych religii i kultur. To wszystko sprawiło, że orkiestra zyskała niesamowitą sławę i zaczęła przyciągać na występy osoby, które nigdy nie były na koncertach muzyki klasycznej. Wszystko dzięki połączeniu strategii i kreatywności, a także niskim nakładom finansowym. Pomysł pozwolił wybić się spośród innych konkurencyjnych zespołów mających lepsze zaplecze oraz wykształcenie.

Podobnie dzieje się w biznesie. Wystarczy poczytać o początkach ActiFry, frytkownicy, która do usmażenia frytek wymaga jedynie łyżki oleju. W 2006 roku jej twórcy wywrócili rynek do góry nogami, a gdy Oprah Winfrey napisała o tym urządzeniu, to sprzedaż skoczyła tak wysoko, że popyt przekroczył możliwości podaży.

Błękitny ocean

Powyższe przykłady zaliczamy do przemian błękitnego oceanu. W książce znajduje się ich wiele, często rozłożone są one na części pierwsze, pokazują, jak bardzo dużo zmiennych wpływa na rynek i otoczenie konkurencyjne. Może się okazać, że dysponujemy wiedzą i zasobami, które pozwolą nam się wyróżnić na tle rywali biznesowych i dzięki temu zyskać ogromną przewagę. Autorzy pokazują fundamenty tej strategii oraz to, jak można kreować rynek na własny sposób.

Co tu dużo mówić, Przemiana błękitnego oceanu. Buduj pewność siebie, kreuj nowe możliwości i wzrastaj poza konkurencją to książka, która napisana jest w sposób bardzo przystępny, zawiera dużą dawkę wiedzy, a przede wszystkim motywuje do działania. Warto.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Przemiana błękitnego oceanu

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Przemiana błękitnego oceanu

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej