Sedno strategii. Jak lider może stać się strategiem

Sedno strategii. Jak lider może stać się strategiem
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
3.8 / 5

Słowo „strategia” przebija się obecnie w wielu obszarach. Czy polska drużyna na mistrzostwach miała opracowaną strategię? Jaką strategię na kryzys przygotowała na 2023 rok Twoja organizacja?

Niezależnie od tego, czy działasz w branży automotive, produkcji mebli czy przemyśle spożywczym – bez dobrej strategii nie masz szans na zwycięstwo. Richard Rumelt w swojej książce „Sedno strategii. Jak lider może stać się strategiem” wyjaśnia jak robić to dobrze. 

Czy wszyscy rozumieją strategię? 

Autor tej wciągającej książki zdradza, dlaczego tak wiele organizacji źle rozumie strategię? Nawet niektóre z topowych organizacji (McDonalds, Coca-Cola) na świecie czasem źle opracowują tą kwestię. Dlaczego? Wynika to z faktu, iż liderzy organizacji robią to, co sprawia, że ​​czują się dobrze, niezależnie od tego, czy pomaga to ich firmie, czy nie. A to duży błąd. 

Autor wskazuje również, że główną przyczyną problemów z odpowiednią strategią jest to, że wielu liderów nie ma wystarczająco jasnego zrozumienia tego, czym jest strategia i jak ją stosować. Ponadto przywódcy często koncentrują się na krótkoterminowych wynikach, zamiast na długoterminowej wizji. Co więcej, w organizacjach ma miejsce silna presja, aby szybko działać i przynosić wyniki, co prowadzi do oczywistych błędów w strategiach. 

Autor wskazuje również, że wielu liderów nie jest w stanie wyciągnąć wniosków z porażek. A jak Ty radzisz sobie ze strategią?

Richard Rumelt. Strateg i storyteller 

Richard Rumelt potrafi pięknie opowiadać. „Sedno strategii” jest napisane niezwykle konkretnie i przekonująco. W swojej książce autor przytacza historie Elona Muska, amerykańskiej armii oraz innych ikon sukcesu. To, co my uważamy za szczęście, fart czy odrobinę zmysłu inwestycyjnego, Rumelt określa dobrze zaplanowaną i zrealizowaną strategią. Firmy nie osiągają spektakularnych sukcesów bo mają szczęście. Marki mają bardzo dobrą strategię, ale także nie boją się problemów. One są siłą napędową do rozwoju. Jeśli jej nie mają lub o niej zapominają, ponoszą spektakularne porażki.

Dawid i Goliat – opowieść o strategii idealnej 

Biblijna opowieść o Dawidzie kontra Goliacie, którą przytacza Rumelt, może ujawnić, że to, co na pierwszy rzut oka wydaje się słabością, w pewnych sytuacjach może okazać się siłą. Patrząc na listę mocnych i słabych stron Dawida, można przypuszczać, że jego niewielki rozmiar jest słabością w stosunku do znacznie silniejszego, znacznie większego Goliata, ale to szybki ruch Dawida i umiejętność posługiwania się procą, wycelowaną w odsłoniętą część ciała Goliata, zapewniły jego zwycięstwo.  

Co ma to wydarzenie wspólnego ze strategią? Dobra strategia często polega na zdolności lidera do zobaczenia tego, czego inni nie widzą. Kiedy taki wgląd zostanie zrealizowany, przeformułowanie sytuacji może umożliwić nowe sposoby myślenia, które mogą prowadzić do unikalnych podejść. 

Podsumowując, w swojej książce Richard P. Rumelt, strateg i storyteller pokazuje, jak strategia może być wykorzystana do wygrania wojny, zdobycia rynku lub osiągnięcia indywidulanego sukcesu. 

Książka zawiera również wskazówki dotyczące tego, jak liderzy mogą stać się strategami, wykorzystując swoje wyobrażenie w celu wyprzedzania rynku i wyprzedzania konkurencji. Zapraszamy do lektury!

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Sedno strategii. Jak lider może stać się strategiem

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Sedno strategii. Jak lider może stać się strategiem

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej