Taka praca nie ma sensu czyli jak zarządzać swoją energią

Taka praca nie ma sensu czyli jak zarządzać swoją energią

Tony Schwartz to prezes i dyrektor The Energy Project, firmy wspierającej w zdobywaniu optymalnych wyników. W książce „Taka praca nie ma sensu czyli jak zarządzać swoją energią” znajdziemy instruktaż, mający pomoc w pomnożeniu wydajności. Czy rady zawarte w książce rzeczywiście należą do przydatnych?

Równowaga i regeneracja

Publikację autor podzielił na pięć części:

  1. Nowy sposób pracy; 
  2. Równowaga/Fizyczność;
  3. Bezpieczeństwo/Emocje;
  4. Samorealizacja/Umysł;
  5. Znaczenie/Duchowość. 

Obecnie w pracy panuje gorączka biegania. Zużywamy energię nie uzupełniając jej, co zaburza równowagę, jedną z naszych potrzeb.  Zrównoważymy życie koncentrując się nie tylko na swoich mocnych, ale i na słabych stronach. Przykładowo, zamiast usilnie próbować wykorzenić złe nawyki, powinniśmy wyrobić sobie w ich miejsce dobre przyzwyczajenia. Co jeszcze wpłynie na naszą efektywność? Sen, dostarczający regeneracji – kolejnej z potrzeb. Jego niedobory prowadzą do rozdrażnienia, chorób, czy do objadania się. Metodą na odnowienie zasobów witalnych jest także sport i odpowiednie jedzenie.

Bezpieczeństwo i samorealizacja

Nasze emocje oddziałują na innych ludzi. W życiu zawodowym wielu z nas stosuje taktykę „walcz albo uciekaj”, płynącą ze strachu i zagrożenia. Walczymy albo unikamy konfrontacji, ponieważ nie możemy spełnić potrzeby bezpieczeństwa, często bywamy też chciwi i zazdrośni. Zdolny lider to „dyrektor od spraw energetycznych”, inspirująco wykorzystujący energię zespołu. Taki szef doskonale wie, że kiedy zespół będzie nadmiernie krytykowany, pojawi się wyzwalacz – burzliwa reakcja, osłabiająca zdolność jasnego myślenia. Osoby z niezaspokojoną potrzebą bezpieczeństwa dodają sobie otuchy poniżając innych lub popadając w narcyzm. Lider zwiększy bezpieczeństwo zespołu stosując motywujący język, promując realistyczny optymizm, zachęcając do komunikowania uczuć i premiując najzdolniejszych członków teamu. Do rozpalenia pasji w pracownikach nieodzowny jest konsekwentny, szczery i pokorny zwierzchnik, praktykujący przywództwo służebne.  

Tony Schwartz: „The Energy Project” | Talks at Google

Wielozadaniowość wcale nie ulepsza umiejętności, a wręcz przeciwnie – dzieląc uwagę mniej zapamiętujemy. Medytacja oraz ustalenie priorytetów pomogą w przestawieniu percepcji na jeden tor i w zminimalizowaniu dialogów wewnętrznych. W książce zapoznajemy się ponadto z ćwiczeniami wyciszającymi lewą półkulę, która wzmaga instynkt osądzania i przyczynia się do wyciągania przez nas pochopnych wniosków. 

Aby doświadczyć samorealizacji, ostatniej z wymienionych przez Tony’ego Schwartza potrzeb, musimy umacniać sferę duchową, zapytać samych siebie co kochamy robić oraz postarać się, aby nasze zajęcie służyło innym. 

Kreatywny poradnik

Książka „Taka praca nie ma sensu czyli jak zarządzać swoją energią” to niezwykle przydatny poradnik, szczegółowo omawiający aspekty wiodące do ukształtowania pełni potencjału na płaszczyźnie zawodowej i indywidualnej. Wnikliwy czytelnik na pewno wyniesie z tego przewodnika sporo dobrego.    

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Porównaj ceny

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Może Ciebie również zainteresować

Dobry zysk. Jak tworzenie wartości dla innych zbudowało firmę, która odniosła jeden z największych sukcesów na świecie

Dobry zysk

Charles G. Koch był dyrektorem zarządu i prezesem Koch Industries. Na podstawie wieloletnich doświadczeń napisał „Dobry zysk. Jak tworzenie wartości dla innych zbudowało firmę, która odniosła jeden z największych sukcesów na świecie”.

Czytaj więcej
Key Account Management. Przygotowanie do negocjacji

Key Account Management

Krzysztof Kałucki jest doktorem nauk społecznych, absolwentem MBA oraz trenerem sprzedaży. Na podstawie swojej rozległej wiedzy napisał „Key Account Management. Przygotowanie do negocjacji”. Przyjrzyjmy się tej książce. Wprowadzenie  Negocjacje polegają na rozwiązywaniu

Czytaj więcej
Motywacje lidera. Dlaczego tak wielu szefów rezygnuje z wykonywania swoich najważniejszych obowiązków?

Motywacje lidera

Patrick Lencioni to założyciel firmy The Table Group, udzielającej konsultacji liderom na całym świecie. Na bazie licznych doświadczeń autora powstała książka „Motywacje lidera. Dlaczego tak wielu szefów rezygnuje z wykonywania swoich najważniejszych

Czytaj więcej