Wyścig z maszynami

Wyścig z maszynami

Wyścig z maszynami. Jak rewolucja cyfrowa napędza innowacje, zwiększa wydajność i w nieodwracalny sposób zmienia rynek pracy to wyjątkowa książka dwóch naukowców z amerykańskiego Instytuty Technologii w Massachusetts.

Erik Brynjolfsson i Andrew McAfee twierdzą, że rewolucja cyfrowa, która przebiega w tempie wykładniczym, dawno wymknęła się ludziom spod kontroli. Posiłkując się wieloma przykładami z dziedziny technologii ogólnego przeznaczenia (ang. general purpose technology, GPT) wskazują, że komputery zaczynają zastępować ludzi w dziedzinach życia, które do niedawna jeszcze były wyłącznie naszą domeną.

Co się stanie, kiedy maszyny zyskają intuicję? Autorzy książki Wyścig z maszynami. Jak rewolucja cyfrowa napędza innowacje, zwiększa wydajność i w nieodwracalny sposób zmienia rynek pracy rozpoczynają od analizy wysokiego poziomu bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w kontekście teorii „końca pracy”. Argumentują, że w obliczu wzrastających kompetencji coraz bardziej inteligentnych maszyn, zwykły pracownik traci swoją silną pozycję na rynku pracy, ustępując pola komputerom. Analiza rynku pracy jest jednak dla Brynjolfssona i McAfee’a jedynie punktem wyjścia do szerokich rozważań o skali postępu technologicznego, jaki obserwowaliśmy w ostatnich latach.

Wyścig z maszynami. Jak rewolucja cyfrowa napędza innowacje, zwiększa wydajność i w nieodwracalny sposób zmienia rynek pracy to śmiałe rozwinięcie słynnych futurologicznych traktatów Raya Kurzweila oraz Jeremy’ego Rifkina, które czyta się z zapartym tchem.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej wartościowej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Porównaj ceny

Reklama

Może Ciebie również zainteresować

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.