Zainspirowani. Jak tworzyć kultowe produkty technologiczne

Zainspirowani. Jak tworzyć kultowe produkty technologiczne
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Marty Cagan jest założycielem Silicon Valley Product Group i pracował w wielu firmach o międzynarodowej renomie. Na podstawie jego licznych doświadczeń powstała książka „Zainspirowani. Jak tworzyć kultowe produkty technologiczne”. Przeanalizujmy ją wspólnie. 

Wyzwania dla firm i czynnik ludzki 

W Części I: Uczymy się od najlepszych firm technologicznych, Cagan pisze, jak rozumie pojęcie startupu. Otóż startup to nowa firma produktowa, a głównym wyzwaniem startupowców (zaraz po dopasowaniu produktu do rynku) jest skuteczne rozwinięcie i przeskalowanie firmy. Co stanowi trudność dla gigantów technologicznych? Stałe wprowadzanie innowacji. Autor nakreśla także przyczyny niewypałów produktowych, m.in. kiepskie źródła pomysłów, upiększanie brzydoty, czy zbyt późne zaangażowanie inżynierów do pracy. Dobry produkt = produkt holistyczny. Z Części II: Właściwi ludzie, dowiadujemy się, że zespoły produktowe powinny składać się z misjonarzy, nie najemników. Kluczowa cecha menedżera produktu? Utalentowanie. Odpowiada on za to, czy produkt zostanie dobrze przyjęty i za kontakt z inżynierami. Obowiązki projektanta produktu skupiają się wokół odkrywania produktu, testowania i prototypowania, natomiast zadania osób plasujących się na szczycie służbowej drabiny koncentrują się na rozwoju zespołu, organizacji, ewangelizacji i na szerzeniu kultury produktowej.   

Wizja, strategia oraz odkrywanie produktu 

W Części III: Właściwy produkt Cagan mówi, że produktowe mapy drogowe bywają problematyczne. Alternatywa: przeniesienie środka ciężkości z wyniku na rezultat. W kontekście wizji produktu, nie bójmy się wielkich ambicji, uwzględniajmy oraz identyfikujmy trendy. Co ze strategią? Zatrzymajmy się na jednym rynku i na kliencie, zamiast na konkurencji. Część IV: Właściwy proces wyjaśnia znaczenie odkrywania produktu – polega ono na specyfikacji produktu, gwarantującej, że bez problemu zaimplementujemy dostarczane rozwiązanie. W odkrywaniu pomogą też klienci referencyjni, realnie wpływający na kształt rozwiązania, hackhatony, czyli maratony projektowania i testowanie użyteczności przez rekrutowanych użytkowników. Co jeszcze warto sprawdzić? Wykonalność i zasadność biznesową. Pod żadnym pozorem nie zapominajmy o relacjach z interesariuszami – pielęgnujmy współpracę, wzajemny szacunek i systematycznie się z nimi spotykajmy. 

Kultura skazana na sukces

W Części V: Właściwa kultura, autor zastanawia się, dlaczego organizacje tracą innowacyjność. Zwykle nie są one ukierunkowane na klienta, wizji produktu daleko do atrakcyjności i brak tam odwagi korporacyjnej. Firmy spowalniają własny rozwój, ponieważ zadłużają się technologicznie, nie posiadają sprawnych menedżerów albo nie umieją zarządzać procesem dostarczania produktu. Elementy kultury innowacyjności? 

  1. Eksperymentowanie;
  2. Otwarte umysły;
  3. Upodmiotowienie;
  4. Technologia; 
  5. Kwalifikacje i zróżnicowanie załogi;
  6. Współpraca;
  7. Odpowiedzialność. 

Lektura książki „Zainspirowani. Jak tworzyć kultowe produkty technologiczne” Marty’ego Cagana z pewnością okaże się użyteczna dla czytelników chcących osiągnąć sukces produktowy w swojej firmie.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Zainspirowani. Jak tworzyć kultowe produkty technologiczne

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Zainspirowani. Jak tworzyć kultowe produkty technologiczne

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej