Zawód: handlowiec. Skuteczna sprzedaż bez manipulacji

Dobry sprzedawca to taki, który potrafi przekonać nas do zakupu bez zbędnego “bajerowania” i naciągania. To osoba, jaka “przynosi” pieniądze do firmy i której praca nie wiąże się z reklamacjami i odstąpieniem od umowy. Podobno sprzedaży można się nauczyć, ale pojawiają się też osoby z talentem do handlu. Zarówno jedni, jak i drudzy powinni przeczytać książkę Zawód: handlowiec. Skuteczna sprzedaż bez manipulacji.

Wiele aspektów sprzedaży

Handlowcy muszą wykonywać wiele działań, aby pozyskać klientów. Nawet sprzedawcy w salonach stacjonarnych muszą wykazać się umiejętnościami, aby zapracować na swoje premie. Oczywiście zdarzą się czasem klienci, którzy przyjdą do nas “z ulicy”, ale w dużej mierze to, z czym wyjdą ze sklepu, zależy tylko od nas. O tych wszystkich aspektach sprzedaży, technikach i umiejętnościach piszą Andrzej Niemczyk oraz Mariusz Kędzierski. Autorzy skupiają się na opowieściach i doświadczeniach kilku tysięcy osób, które pojawiały się na ich szkoleniach. Nie jest to jednak podręcznik o “byciu diamentem”, ale konkretnie podane “mięso”. Książkę tę powinni przeczytać nie tylko handlowcy wszelkiego rodzaju, ale także ich przełożeni. Dlaczego też oni? Z tego powodu, że wielu dyrektorów i managerów wyższego szczebla zapomina, jak faktycznie wygląda praca ich podwładnych. Im dalej od rynku się znajdują, tym częściej zapominają o prawdziwej sprzedaży i zaczynają popełniać błędy. Długa lista takich uchybień kończy tę książkę.

Od zimnego telefonu do…

W podręczniku przedstawione są przeróżne techniki sprzedaży. Pokazane są przykłady oraz sposoby działania. Tak naprawdę to opisanie dnia pracy każdego handlowca, niezależnie od branży, w jakiej pracuje. Mamy więc zimne telefony i maile, mamy schematy wizyty sprzedażowej, są tu opisane konflikty pracowników z przełożonymi, są metody negocjacji i przedstawiania oferty, nie brakuje też akapitów o komunikacji. Jak by nie patrzeć, to zebrane w jednym miejscu wademekum sprzedawcy. Bardzo dużo jest tutaj pojęć z psychologii, wszak cała negocjacja opiera się na sztuczkach i twierdzeniach znanych z podręczników.

…wystąpień publicznych

Gdy pomyślimy o handlowcy jako o specjaliście, to musimy zdać sobie sprawę z tego, że to osoba, która jest trochę wirtuozem, specjalistą w wielu dziedzinach. Musi umieć odnaleźć się w różnych sytuacjach, rozmawiać z różnymi osobami i dla każdej znaleźć odpowiedzi na zadane pytania. Andrzej Niemczyk oraz Mariusz Kędzierski udowadniają, że nawet osoby, które pracują w handlu od lat, przygotowują się do wystąpienia przed dużą grupą potencjalnych klientów. Wyobraźmy sobie eksperta w dziedzinie rozwiązań mobilnych, który musi stanąć przed setką klientów. Nawet jeśli pracuje on w firmie ponad 10 lat, nawet jeśli spędził godziny na szkoleniach, to musi on zadbać o styl prezentacji, zabezpieczyć się na wypadek trudnych pytań i nietypowych zachowań. Tę wiedzę także znajdziemy w podręczniku Zawód: handlowiec. Skuteczna sprzedaż bez manipulacji. Autorzy pokazują, jak zrozumieć cel wystąpienia, jak zarezerwować odpowiednią ilość czasu i jak przygotować ofertę, by ta w tym przedziale czasowym się zmieściła, byśmy mogli ją bez problemu przedstawić.

Książka ta pokazuje też, jak stawiać samemu sobie realne i mierzalne cele sprzedażowe, a także jak priorytetować zadania. Czasem okazuje się, że małe transakcje, nawet pomimo tego, że na mniejszych prowizjach, są dla nas dużo lepszym rozwiązaniem niż duże. Pojawia się zasada 20/80, czy też sposoby na tak zwane pożeracze czasu, czyli wszelkiego rodzaju zadania, które zabierają nam cenny czas, a z których nie wynika niejednokrotnie zupełnie nic. Takimi pożeraczami są niezaplanowane telefony biznesowe i nie tylko, niespójne informacje, chaos w komunikacji i wiele innych. Każdy sam dobrze je zna.

Pojawia się też akapit o asertywności i podejściu do klienta, o możliwościach negocjacyjnych. Wszystko ma swoje miejsce i podane jest bardzo czytelnie i przejrzyście. Autorzy dorzucają swoje trzy grosze, opisują sytuacje z własnego doświadczenia i życia biznesowego. Z racji tego, że autorzy to Polacy, to przykłady te dostosowane są do rodzimego rynku. Całość książki Zawód: handlowiec. Skuteczna sprzedaż bez manipulacji to 352 strony wprowadzenia do handlu. Podane czytelnie, łatwo i – co najważniejsze – komplementarnie. Dla handlowców dobra pozycja na początek kariery.

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobała Ci się receznja?

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Sprawdź, gdzie kupić

Ciasteczka

Ta strona używa plików cookies, aby zapewnić Ci najwyższą jakość usług. Korzystanie ze strony oznacza akceptację Regulaminu oraz Polityki Prywatności.

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnych recenzji wartościowych książek.