Inteligentny biznes

Jak Alibaba uczy działać, konkurować i wygrywać w cyfrowym świecie?
Kup online od 99 zł
Inteligentny biznes. Jak Alibaba uczy działać, konkurować i wygrywać w cyfrowym świecie

Ming Zeng to szef strategii w firmie Alibaba, jednej z największych platform e-commerce. Bazując na swoich doświadczeniach napisał „Inteligentny biznes. Jak Alibaba uczy działać, konkurować i wygrywać w cyfrowym świecie” Zobaczmy, co doradza internetowym przedsiębiorcom. 

Formuła inteligentnych firm

Autor podaje formułę inteligentnych przedsiębiorstw: koordynowanie sieci
-> data intelligence -> inteligentna firma i omawia składniki równania. Koordynowanie sieci to przełamywanie skomplikowanej działalności biznesowej, by firmy mogły ją skuteczniej prowadzić i usprawnienie interakcji między wieloma podmiotami. Data intelligence – szybkie i automatyczne doskonalenie przedsiębiorstw poprzez uczenie maszynowe, czego przykładem są mechanizmy rekomendacji w wyszukiwarkach internetowych. Wykorzystuje ono algorytmy opisujące parametry do optymalizacji albo cel do osiągnięcia. Dzięki uczeniu maszynowemu Alibaba stworzyła spółkę mikrokredytową. 

Alibaba inteligentnym biznesem

Alibaba jest przykładem inteligentnego biznesu. Jej zaleta to łatwość obsługi, integracja sprzedającego z kupującym – za pośrednictwem platformy Taobao, gdzie nabywca w komunikatorze WangWang zadaje pytania dotyczące zamówień, a nawet targuje się o cenę. Ogniwem łączącym sprzedawców z nabywcami są dane i data intelligence w Taobao opiera się np. na wyszukiwaniu produktów za pomocą zdjęć. WangWang to dobrze skoordynowana sieć, przyśpieszająca kontakt sprzedawcy z kupującym. Role w Alibabie są dopasowane do potrzeb klienta oraz firma opiera się na trzech filarach: elastycznych produktach, dentyzacji i na uczeniu maszynowym.  

Web-celeb

Firmy e-commerce mogą korzystać z modelu web-celeb, czyli z polecania produktów przez internetowe gwiazdy jeszcze przed wprowadzeniem danej marki do obrotu. Jest to dobry sposób na zainteresowanie odbiorców konkretnym produktem. Wystarczy, by celebryta założył sweter z nowej kolekcji firmy, by sprzedaż skoczyła o kilka słupków. Firma Ruhan pomaga w koordynacji między gwiazdami a markami – decyduje, jak duża ma być pierwsza partia promowanej odzieży, uzupełnia zapotrzebowanie na rzeczy reklamowane przez web-celeb i łączy dane handlowe, społecznościowe, z magazynu i z produkcji. 

Co czyni Alibabę gigantem?

Alibaba świetnie sobie radzi z planowaniem strategicznym. Departamenty planowania przedstawiają zarysy realizacji oparte na analizie statystycznej, wskazującej najodpowiedniejsze kroki. Firma posiada jasno określoną wizję, która reaguje na otoczenie i czasem ulega zmianie. Alibaba przestrzega sześciu zasad: 1. najpierw klient; 2. praca zespołowa; 3. akceptacja zmian; 4. uczciwość; 5. pasja; 6. zaangażowanie. Zwraca też uwagę na wewnętrzną kulturę firmy

Ważna lektura dla przedsiębiorców e-commerce

Książka „Inteligentny biznes. Jak Alibaba uczy działać, konkurować i wygrywać w cyfrowym świecie” Ming Zenga to doskonały materiał do analizy dla przedsiębiorców internetowych. Przedstawia losy rozwoju platformy sprzedażowej, pozwalając na wysnucie konstruktywnych wniosków. Jest ważną lekturą dla przyszłych orłów branży e-commerce. 

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobała Ci się receznja?

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Sprawdź, gdzie kupić

Ciasteczka

Ta strona używa plików cookies, aby zapewnić Ci najwyższą jakość usług. Korzystanie ze strony oznacza akceptację Regulaminu oraz Polityki Prywatności.

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnych recenzji wartościowych książek.