Jak zmienić zachowanie użytkowników i zdobyć wiernych klientów. Zastosowania psychologii i ekonomii behawioralnej

Jak zmienić zachowanie użytkowników i zdobyć wiernych klientów. Zastosowania psychologii i ekonomii behawioralnej
Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

Stephen Wendel zajmuje się naukami o zachowaniu, a jego specjalnością są produkty cyfrowe. Na podstawie licznych doświadczeń napisał „Jak zmienić zachowanie użytkowników i zdobyć wiernych klientów. Zastosowania psychologii i ekonomii behawioralnej”. Przeanalizujmy wspólnie tą książkę. 

Nauki o zachowaniu w technologiach

Czym są nauki o zachowaniu? To obszar łączący m.in. psychologię i ekonomię do lepszego zrozumienia podejmowania decyzji i przekładania ich na działania. Podstawowe założenia tych badań? 1. Posiadamy ograniczoną uwagę, czas i wolę; 2. Mamy świadome i nieświadome reakcje; 3. Nasz umysł chodzi na skróty i szybko decyduje. Co warto podkreślić, funkcjonujemy według modelu CREATE, na który składają się: a) wskazówka; b) reakcja; c) ocena; d) zdolności; e) czas; i f) doświadczenia. 

Możemy zmieniać zachowania za pośrednictwem nowych technologii. Jak się do tego zabrać? Należy zdefiniować problem biznesowy, zdiagnozować bieżący stan i szansę zmiany, zaprojektować i przetestować rozwiązanie problemu oraz ewentualnie je rozszerzyć. Przed przystąpieniem do działania zastanówmy się, co wiemy o naszych użytkownikach – pomoże w tym zbudowanie mapy behawioralnej (skupmy się tu na mikrozachowaniach prowadzących do ostatniego kroku akcji i szukajmy przejawów niepewności). W aplikacji wystrzegajmy się oczywistości, wybierajmy idealne oczekiwany rezultat i aktualizujmy persony behawioralne. 

Oszukiwanie a dobre nawyki 

W przypadku technologii modyfikujących zachowanie użytkownika, dozwolone jest jego oszukiwanie, np. poprzez zautomatyzowane działanie. Jak sprawić, by ludzie zmienili zachowanie? Można m.in.: 1. Poprosić ich o to; 2. Wyjaśnić, gdzie działać; 3. Usunąć rozproszenia; lub 4. Wprowadzić współzawodnictwo. By zaktywizować użytkownika usuńmy niepotrzebne punkty decyzyjne, ustawmy odpowiednie wartości i budujmy zamiar implementacji. Gdy kształtujemy dobre nawyki za pomocą produktu, zaznaczmy działanie, które powinno być powtarzane, upewnijmy się, czy użytkownik zna wskazówkę i następnie ją uruchommy. Kiedy tak się stanie, monitorujmy realizowanie rutyny oraz sprawdzajmy, czy produkt nagradza od razu po zrealizowaniu rutyny.

Zespoły behawioralne i podejście do użytkownika

W dalszej części publikacji Stephen Wendel wyjaśnia nam zostaje eksperymentalna optymalizacja oraz dowiadujemy się, że testowanie ułatwia odczytanie wpływu i weryfikację pomysłów. W zmierzeniu tego co znamy i tego co zmierzyliśmy zaledwie kilkukrotnie wesprze skonstruowanie mostu danych. 

W powoływaniu zespołów behawioralnych, brak jednej, idealnej ścieżki. Najczęściej podlegają one sektorom data science, sektorom produktowym i marketingowi, interesuje je wpływ społeczny i kierowanie uwagi. Ponadto, osoby zatrudnione w takich zespołach specjalizują się w projektowaniu i w zarządzaniu produktem. 

Zbliżając się do końca swoich przemyśleń, Wendel doradza strategię w przypadku osób nieużywających produktu, jednorazowych użytkowników, czy grupy sięgającej po produkt regularnie.   

W książce „Jak zmienić zachowanie użytkowników i zdobyć wiernych klientów. Zastosowania psychologii i ekonomii behawioralnej” znajduje się kopalnia wiedzy dla twórców nowoczesnych aplikacji, można więc im tą publikację polecić. 

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij
Share on whatsapp
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej wartościowej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Porównaj ceny

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.