Jak zmienić zachowanie użytkowników i zdobyć wiernych klientów. Zastosowania psychologii i ekonomii behawioralnej

Redakcja
|
15 czerwca 2021
Zapisz
Ocena czytelników
3.2 / 5

Stephen Wendel zajmuje się naukami o zachowaniu, a jego specjalnością są produkty cyfrowe. Na podstawie licznych doświadczeń napisał „Jak zmienić zachowanie użytkowników i zdobyć wiernych klientów. Zastosowania psychologii i ekonomii behawioralnej”. Przeanalizujmy wspólnie tą książkę. 

Nauki o zachowaniu w technologiach

Czym są nauki o zachowaniu? To obszar łączący m.in. psychologię i ekonomię do lepszego zrozumienia podejmowania decyzji i przekładania ich na działania. Podstawowe założenia tych badań? 1. Posiadamy ograniczoną uwagę, czas i wolę; 2. Mamy świadome i nieświadome reakcje; 3. Nasz umysł chodzi na skróty i szybko decyduje. Co warto podkreślić, funkcjonujemy według modelu CREATE, na który składają się: a) wskazówka; b) reakcja; c) ocena; d) zdolności; e) czas; i f) doświadczenia. 

Możemy zmieniać zachowania za pośrednictwem nowych technologii. Jak się do tego zabrać? Należy zdefiniować problem biznesowy, zdiagnozować bieżący stan i szansę zmiany, zaprojektować i przetestować rozwiązanie problemu oraz ewentualnie je rozszerzyć. Przed przystąpieniem do działania zastanówmy się, co wiemy o naszych użytkownikach – pomoże w tym zbudowanie mapy behawioralnej (skupmy się tu na mikrozachowaniach prowadzących do ostatniego kroku akcji i szukajmy przejawów niepewności). W aplikacji wystrzegajmy się oczywistości, wybierajmy idealne oczekiwany rezultat i aktualizujmy persony behawioralne. 

Oszukiwanie a dobre nawyki 

W przypadku technologii modyfikujących zachowanie użytkownika, dozwolone jest jego oszukiwanie, np. poprzez zautomatyzowane działanie. Jak sprawić, by ludzie zmienili zachowanie? Można m.in.: 1. Poprosić ich o to; 2. Wyjaśnić, gdzie działać; 3. Usunąć rozproszenia; lub 4. Wprowadzić współzawodnictwo. By zaktywizować użytkownika usuńmy niepotrzebne punkty decyzyjne, ustawmy odpowiednie wartości i budujmy zamiar implementacji. Gdy kształtujemy dobre nawyki za pomocą produktu, zaznaczmy działanie, które powinno być powtarzane, upewnijmy się, czy użytkownik zna wskazówkę i następnie ją uruchommy. Kiedy tak się stanie, monitorujmy realizowanie rutyny oraz sprawdzajmy, czy produkt nagradza od razu po zrealizowaniu rutyny.

Zespoły behawioralne i podejście do użytkownika

W dalszej części publikacji Stephen Wendel wyjaśnia nam zostaje eksperymentalna optymalizacja oraz dowiadujemy się, że testowanie ułatwia odczytanie wpływu i weryfikację pomysłów. W zmierzeniu tego co znamy i tego co zmierzyliśmy zaledwie kilkukrotnie wesprze skonstruowanie mostu danych. 

W powoływaniu zespołów behawioralnych, brak jednej, idealnej ścieżki. Najczęściej podlegają one sektorom data science, sektorom produktowym i marketingowi, interesuje je wpływ społeczny i kierowanie uwagi. Ponadto, osoby zatrudnione w takich zespołach specjalizują się w projektowaniu i w zarządzaniu produktem. 

Zbliżając się do końca swoich przemyśleń, Wendel doradza strategię w przypadku osób nieużywających produktu, jednorazowych użytkowników, czy grupy sięgającej po produkt regularnie.   

W książce „Jak zmienić zachowanie użytkowników i zdobyć wiernych klientów. Zastosowania psychologii i ekonomii behawioralnej” znajduje się kopalnia wiedzy dla twórców nowoczesnych aplikacji, można więc im tą publikację polecić. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Wyślij

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej

Otrzymujemy prowizję od każdego zamówienia zrealizowanego za pośrednictwem poniższych linków. Klikając w nie i kupując w poniższych księgarniach pomagasz nam prowadzić nasz serwis, za co z góry dziękujemy.

Przykro nam, ale wygląda na to, że tej książki nie ma obecnie w sprzedaży w żadnej dobrej księgarni. 

Niestety, nie udało nam się znaleźć tej książki w żadnej księgarni. Zachęcamy jednak do sprawdzenia, czy nie jest dostępna w jednej z renomowanych księgarń.

Dyskusja

Dodaj swoją opinię o książce

Błoga ignorancja. O tych, co wolą nie wiedzieć
Mark Lilla

Błoga ignorancja. O tych, co wolą nie wiedzieć

Mark Lilla w książce „Błoga ignorancja” prezentuje intelektualną podróż przez krajobraz ludzkiej niechęci do wiedzy, odsłaniając, jak głęboko zakorzeniona jest w nas wola ignorancji – nie jako chwilowa słabość, lecz trwały element…

Dołącz do grona ambitnych liderów!

Odkryj najlepsze książki biznesowe i zyskaj przewagę w karierze oraz biznesie. Zapisz się teraz i zyskaj dostęp do wiedzy, która działa!

RODO
Nie wyślemy Ci spamu, ani nie sprzedamy Twoich danych innym firmom. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Bądź na bierząco!

Zaprenumeruj nasz newsletter i bądź zawsze o krok przed konkurencją!

Książki, które mogę Ciebie zainteresować

AI w rękach sprzedawcy. Jak zwiększyć efektywność sprzedaży i zdominować rynek
Anthony Iannarino, Jeb Blount

AI w rękach sprzedawcy. Jak zwiększyć efektywność sprzedaży i zdominować rynek

W obliczu rewolucji, jaką sztuczna inteligencja wnosi do niemal każdej dziedziny życia, sektor sprzedaży stoi przed wyjątkowym wyzwaniem i jednocześnie niepowtarzalną szansą. Książka „AI w rękach sprzedawcy. Jak zwiększyć efektywność sprzedaży i…
Jak stworzyć strategię marki z ChatGPT
Karina Misztal, Małgorzata Siedlik

Jak stworzyć strategię marki z ChatGPT

W erze sztucznej inteligencji wiele osób poszukuje prostych i skutecznych narzędzi do budowania własnej marki. Książka „Jak stworzyć strategię marki z ChatGPT” autorstwa Kariny Misztal i Małgorzaty Siedlik to odpowiedź na rosnące…
Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światem
Sylwia Czubkowska

Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światem

Sylwia Czubkowska w książce „Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światem” w sposób bardzo precyzyjny i jednocześnie literacko wyrafinowany demistyfikuje mit, jaki narósł wokół największych firm technologicznych….
Storytelling, czyli jak opowiadać historie w biznesie
Przemysław Kutnyj

Storytelling, czyli jak opowiadać historie w biznesie

Storytelling to jedno z najczęściej przywoływanych słów w kontekście nowoczesnej komunikacji biznesowej, marketingu i wystąpień publicznych. Wydaje się, że temat ten został już wyczerpany — dziesiątki książek, setki kursów, tysiące wystąpień TEDx….
Biznes oparty na danych. Zespół ekspertów, sztuczna inteligencja i analityka jako klucz do sukcesu
John K. Thompson

Biznes oparty na danych. Zespół ekspertów, sztuczna inteligencja i analityka jako klucz do sukcesu

Książka Johna K. Thompsona to jedna z najbardziej kompleksowych i praktycznych pozycji dostępnych na polskim rynku, która opisuje, jak zbudować biznes oparty na danych. Autor, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy…
zamiast-przemawiac-zacznij-rozmawiac
Joanna Berendt

Zamiast przemawiać, zacznij rozmawiać. Porozumienie bez Przemocy w biznesie

W erze nieustającej presji na wyniki, skuteczność i tempo działania, coraz więcej liderów zaczyna szukać alternatywnego podejścia do zarządzania i komunikacji w zespole. Książka Joanny Berendt „Zamiast przemawiać, zacznij rozmawiać” to jeden…

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej

Dołącz do grona ambitnych liderów!

Odkryj najlepsze książki biznesowe i zyskaj przewagę w karierze oraz biznesie. Nie przegap najnowszych tytułów, które zmienią Twoje podejście do biznesu. Zapisz się teraz i zyskaj dostęp do wiedzy, która działa!

RODO

Nie wyślemy Ci spamu, ani nie sprzedamy Twoich danych innym firmom. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować.