Kod kulturowy

Jak zrozumieć preferencje współczesnego konsumenta, motywacje wyborców czy zachowania tłumu
Kup online od 31.92 zł
Kod kulturowy. Jak zrozumieć preferencje współczesnego konsumenta, motywacje wyborców czy zachowania tłumu

Clotaire Rapaille jest francuskim konsultantem marketingowym i badaczem kultury. Na podstawie licznych doświadczeń napisał „Kod kulturowy. Jak zrozumieć preferencje współczesnego konsumenta, motywacje wyborców czy zachowania tłumu”, by wyjaśnić czytelnikom, czym jest tytułowy kod kulturowy i pokazać jego wpływ na nasze życie.  Przyjrzyjmy się tym rozmyślaniom. 

5 zasad kodów kulturowych 

Od czego zacząć odkrywanie kodów kulturowych? Od zgłębienia pięciu zasad: 

  1. Nie wierz w to, co mówią ludzie.
  2. Emocje są niezbędną energią do nauki.
  3. Przekazem jest struktura, nie forma.
  4. Każdy imprint wymaga okna czasowego, a znaczenie imprintu zależy od danej kultury.
  5. Aby uzyskać dostęp do znaczenia imprintu, trzeba poznać jego kod kulturowy.

Następnie, Rapaille rozszyfrowuje kody kulturowe charakterystyczne dla różnych kategorii życia: m.in. dla miłości, seksu, pracy, zarobkowania, czy poczucia luksusu. 

Sesje odkrywkowe i kultura nastoletnia

Kody kulturowe udało się autorowi przeanalizować dzięki sesjom odkrywkowym. Kluczową spośród nich okazała się ta przeprowadzona z pracownikami Chryslera, który wypuścił na rynek motoryzacyjny model PT Cruiser. Okazało się, że Amerykanie posiadają silny imprint związany z samochodem, jest dla nich symbolem więzi rodzinnych i, że oryginalność PT Cruisera rekompensuje niedostatki technologiczne. Clotaire Rapaille doszedł również do wniosku, że kultura amerykańska ma mało imprintów i nosi znamiona nastoletniego okresu buntu – mieszkańcy USA skupiają się na chwili obecnej, cierpią na huśtawki nastrojów i kwestionują autorytety. 

What is our cultural code? – Clotaire Rapaille

Międzynarodowe kody 

W kolejnych rozdziałach spotykamy się ze studium narodowościowych kodów kulturowych. Dowiadujemy się, że amerykański kod uwodzenia to: MANIPULACJA, a uwodzenie w Stanach wywołuje dyskomfort, gdy kod seksu to: PRZEMOC, bowiem w popkulturze seks nieustannie splata się z przemocą. Tymczasem, Włosi traktują uwodzenie jako coś wyrafinowanego, zaś Japończycy nie mają pojęcia o randkowaniu – perspektywa miłości romantycznej wydaje się dla nich wręcz niebezpieczna. Amerykański kod piękna to: WYBAWIENIE MĘŻCZYZNY, w Norwegii piękno jest symbiozą z naturą, a w krajach arabskich uroda kobiety świadczy o statusie jej męża. Otyłość w USA równa się WYMELDOWANIU z aktywnego, produktywnego życia, kiedy wśród Eskimosów zwiększona masa ciała świadczy o ludzkiej zaradności i sile. Odbiorca w dalszej podróży otrzymuje amerykański obraz państwa stawiającego na pierwszym miejscu status społeczny, stabilizację finansową, młodość i obfitość oraz polityków i celebrytów ucieleśniających maksymę: „Przez trudy do gwiazd”. USA daje swoim mieszkańcom możliwość realizacji marzeń, więc MARZENIA to główny kod kulturowy Stanów Zjednoczonych.   

Znajomość kodu gwarancją wolności 

Końcowa refleksja Rapaille’a zawiera w sobie stwierdzenie, iż znajomość kodu kulturowego własnego narodu zapewni ludziom wolność wynikającą ze świadomości własnych czynów, dostrzeżenia celowości i sensu działań. Po lekturze książki „Kod kulturowy. Jak zrozumieć preferencje współczesnego konsumenta, motywacje wyborców czy zachowania tłumu” ciężko się z podobną tezą nie zgodzić – jest to lektura idealna dla wszystkich myślących obywateli.  

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobała Ci się receznja?

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz kolejnych recenzji wartościowych książek.

Sprawdź, gdzie kupić

Newsletter

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnych recenzji wartościowych książek.