Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie

Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie

Spis treści

Ocena czytelników
4.5 / 11

Matematyka nie cieszy się w naszym kraju popularnością. Liczby napawają obawą, paraliżują a w niektórych wypadkach uniemożliwiają dokonanie odpowiednich wyborów. Niektórzy przez liczby nawet nie zdają matur. Czy istnieje sposób, dzięki któremu można jest wykorzystać w pożyteczny sposób? Książka „Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie” Vaclava Smila, pokazuje, w jaki sposób wykorzystać je dla naszego dobra.

Co tam słychać w liczbach, panie?

„Liczby nie kłamią to fascynująca lektura dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o świecie, zbierając dane i porównując je w perspektywie czasowej.

Najbardziej uderzające wnioski z tej książki dotyczą tego, co się dramatycznie zmieniło w naszym świecie na przełomie lat. Ile gatunków wyginęło i czy na ich miejsce powstały nowe? Jak zmieniało się podejście do kwestii zdrowia? Wnioski, niestety, nie są optymistyczne.

Autor książki „Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie” omówił także inne problemy. Starzenie się ludności w krajach rozwiniętych i brak osób, które mogłyby je utrzymać to tylko jeden z nich. 

Do jakich wniosków doszedł autor? Pytania o osoby, które będą pracowały na Ciebie na emeryturze nadal pozostają bez odpowiedzi. Jak zwiększyć dzietność? Czy 500 plus wystarczy? I czy opiekuńcze państwo się sprawdza?

Nasze rządy oraz wszelakiej maści eksperci powinni przeczytać tę książkę, aby wyciągnąć wnioski z dynamiki liczb i zmian, jakie zaszły w ostatnich dziesięcioleciach. 

Nie ma autora, na którego książki czekałbym bardziej.

Bill Gates

Środowisko to też liczby. Głupcze!

Vaclav Smil w książce „Liczby nie kłamią porusza również wiele zagadnień z zakresu nauk o środowisku, które prowadzą do wpływu na przyrodę. Tak! Liczby pomagają czytelnikowi zrozumieć, jak wiele szkód wyrządzamy Ziemi i jak wielkie jest to zagrożenie dla całej ludzkości. Niezależnie od tego, czy jeździsz Teslą czy Fiatem 125 P – musisz zrozumieć, że za niedługo możesz nie mieć czym jeździć.

Okazuje się, że nawet po uwzględnieniu 1/3 marnowanej żywności jesteśmy narażeni na katastrofę ekologiczną, ponieważ liczba ta stale rośnie. Kwestie utylizacji i rosnącej góry śmieci z perspektywy liczb przeraża.

W niektórych częściach świata niedobór wody, powtarzające się susze oraz nierówny dostęp do podstawowych artykułów pierwszej potrzeby jest tak trudnym zjawiskiem, że nie ma tam pomysłu, jak sobie z tym radzić. Jak więc żyć? 

Jak odnaleźć się w statystykach?

Okazuje się, że w statystykach można się odnaleźć, o czym świadczą kolejne dane prezentowane w książce Smila. Pisze on między innymi o tym, ilu robotników potrzebne było do budowania piramid. Zdradza szczegóły mówiące o problemach, dotyczących mierzalności problemu bezrobocia. To tylko dwa z wielu przykładów, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość i historię, która ma ogromny wpływ na to, co teraz się dzieje. 

Co z liczbami robić?

Co możesz dalej zrobić z liczbami? Przede wszystkim jesteś w stanie wykorzystać je w codziennej działalności. Możesz na ich podstawie kierować swoją firmą. 

Możesz przeczytać „Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie” i dowiedzieć się, jak podchodzić do danych, podawanych w mediach. Czy bać się inflacji? Czy przerażać się obniżającą wartością walut? Co dalej z wojną w Ukrainie? To tylko niektóre z problemów, z którymi poradzisz sobie dzięki liczbom, które nie kłamią.

Obowiązkowa lektura w 2022 roku.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.