Matematyka nie cieszy się w naszym kraju popularnością. Liczby napawają obawą, paraliżują a w niektórych wypadkach uniemożliwiają dokonanie odpowiednich wyborów. Niektórzy przez liczby nawet nie zdają matur. Czy istnieje sposób, dzięki któremu można jest wykorzystać w pożyteczny sposób? Książka „Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie” Vaclava Smila, pokazuje, w jaki sposób wykorzystać je dla naszego dobra.
Co tam słychać w liczbach, panie?
„Liczby nie kłamią” to fascynująca lektura dla tych, którzy chcą dowiedzieć się więcej o świecie, zbierając dane i porównując je w perspektywie czasowej.
Najbardziej uderzające wnioski z tej książki dotyczą tego, co się dramatycznie zmieniło w naszym świecie na przełomie lat. Ile gatunków wyginęło i czy na ich miejsce powstały nowe? Jak zmieniało się podejście do kwestii zdrowia? Wnioski, niestety, nie są optymistyczne.
Autor książki „Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie” omówił także inne problemy. Starzenie się ludności w krajach rozwiniętych i brak osób, które mogłyby je utrzymać to tylko jeden z nich.
Do jakich wniosków doszedł autor? Pytania o osoby, które będą pracowały na Ciebie na emeryturze nadal pozostają bez odpowiedzi. Jak zwiększyć dzietność? Czy 500 plus wystarczy? I czy opiekuńcze państwo się sprawdza?
Nasze rządy oraz wszelakiej maści eksperci powinni przeczytać tę książkę, aby wyciągnąć wnioski z dynamiki liczb i zmian, jakie zaszły w ostatnich dziesięcioleciach.
Nie ma autora, na którego książki czekałbym bardziej.
Bill Gates
Środowisko to też liczby. Głupcze!
Vaclav Smil w książce „Liczby nie kłamią” porusza również wiele zagadnień z zakresu nauk o środowisku, które prowadzą do wpływu na przyrodę. Tak! Liczby pomagają czytelnikowi zrozumieć, jak wiele szkód wyrządzamy Ziemi i jak wielkie jest to zagrożenie dla całej ludzkości. Niezależnie od tego, czy jeździsz Teslą czy Fiatem 125 P – musisz zrozumieć, że za niedługo możesz nie mieć czym jeździć.
Okazuje się, że nawet po uwzględnieniu 1/3 marnowanej żywności jesteśmy narażeni na katastrofę ekologiczną, ponieważ liczba ta stale rośnie. Kwestie utylizacji i rosnącej góry śmieci z perspektywy liczb przeraża.
W niektórych częściach świata niedobór wody, powtarzające się susze oraz nierówny dostęp do podstawowych artykułów pierwszej potrzeby jest tak trudnym zjawiskiem, że nie ma tam pomysłu, jak sobie z tym radzić. Jak więc żyć?
Jak odnaleźć się w statystykach?
Okazuje się, że w statystykach można się odnaleźć, o czym świadczą kolejne dane prezentowane w książce Smila. Pisze on między innymi o tym, ilu robotników potrzebne było do budowania piramid. Zdradza szczegóły mówiące o problemach, dotyczących mierzalności problemu bezrobocia. To tylko dwa z wielu przykładów, dzięki którym łatwiej jest zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość i historię, która ma ogromny wpływ na to, co teraz się dzieje.
Co z liczbami robić?
Co możesz dalej zrobić z liczbami? Przede wszystkim jesteś w stanie wykorzystać je w codziennej działalności. Możesz na ich podstawie kierować swoją firmą.
Możesz przeczytać „Liczby nie kłamią. 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie” i dowiedzieć się, jak podchodzić do danych, podawanych w mediach. Czy bać się inflacji? Czy przerażać się obniżającą wartością walut? Co dalej z wojną w Ukrainie? To tylko niektóre z problemów, z którymi poradzisz sobie dzięki liczbom, które nie kłamią.
Obowiązkowa lektura w 2022 roku.