Narratologia. Umiejętność opowiadania historii tkwi w Tobie od zawsze. Opanuj ją i rozwiń

Redakcja
|
7 kwietnia 2017
Zapisz
Ocena czytelników
0 / 0

W grach RPG jest taka osoba, która zwie się mistrzem gry. To on tworzy świat, opowiada historię, wprowadza poszczególnych graczy w jej szczegóły. Zależnie od tego, jak dobrze to robi, tym lepsza jest cała przygoda, a co za tym idzie, doznania graczy. W marketingu treści jest podobnie – zależnie od tego, jak opowiemy naszym odbiorcom o produkcie lub marce, tak będą oni ją odbierać. Wszystkim zależy, aby treści te były jak najlepsze i jak najciekawsze. Tego, w jaki sposób opowiadać, Paweł Tkaczyk naucza w swojej nowej książce „Narratologia. Umiejętność opowiadania historii tkwi w Tobie od zawsze. Opanuj ją i rozwiń”.

Recenzja: Narratologia – opowieści, które pomagają sprzedawać

Jak mówi autor, projektowanie historii przypomina bardziej budowę elektrowni niż skonstruowanie karmnika dla ptaków. Jakby nie patrzeć, budując opowieść, kreujemy pewną wizję świata, który nawet jeśli nie jest do końca realny, to musi zostać odebrany jako prawdziwy przez naszych klientów, partnerów, fanów marki. Paweł Tkaczyk zaczyna Narratologię od „Wojny światów” Orsona Wellesa. Ta „inwazja” na Amerykę, którą dokonali za pomocą Wellesa Marsjanie, była swoistym przykładem, jak można ogłupić masy. Z jednej strony trzeba wziąć pod uwagę, że były to trochę inne czasy, a manipulacja nie tylko jednostką, ale i grupą, była o wiele łatwiejsza. Z drugiej strony zaś wystarczy, że przyjrzymy się temu, co dzieje się w social mediach. Ilość nieprawdziwych newsów zalewa profile, ludzie klikają w kolejne posty i wpisują swoje dane, bo wierzą, że jeden z tych 500 iPhone 6S jest właśnie dla nich.

Narratologia – Musimy trafiać w emocje

Emocje to krótkotrwałe zmiany naszego stanu psychicznego. To właśnie one mają ogromny wpływ na to, jak postrzegamy i odbieramy świat nas otaczający. Jeśli trafimy w odpowiednią nutę, to możemy być pewni, że nie tylko osiągniemy cel, ale także sprawimy, że nasza historia stanie się sławna. Tak powstają urban legends, które rozchodzą się z szybkością światła i w jakich przeważnie znajdzie się ziarnko prawdy. Marki marzą o tym, aby ich opowieść była taką właśnie. Na pewno kojarzycie filmik z dziewczyną, która szukała Wojtka. No właśnie. Z jednej strony była to nietypowa kampania, która przyciągnęła wiele osób, video zamieszczone w sieci podawano sobie tysiące razy, nie mówiąc już o tym, jak wiele miało wyświetleń. Coś jednak poszło nie tak, gdy bowiem okazało się, kto stoi za kampanią, pojawiła się fala ogromnej krytyki. Dlaczego? Z tego powodu, że podczas przygotowania tego story, ktoś nie pomyślał o tym, czy ten rodzaj przekazu trafi do grupy docelowej. Tkaczyk pisze o tym, jak tworzyć tego typu komunikaty. Pokazuje, które punkty są ważne, jak dobierać odbiorców i na co zwracać uwagę.

Zamień sztampową reklamę w porywającą opowieść

Narratologia – „Będzie nam pani brakowało”

Powyższe słowa zawarte były w liście Colleen Barrett do jednej z pasażerek, korzystającej z usług linii lotniczych Southwest Airlines. Paweł Tkaczyk w swojej książce przytacza także tę historię, gdyż służy ona za przykład budowania historii skierowanych na zewnątrz organizacji oraz do jej pracowników.

Zewnętrzne opowieści często można spotkać w Twoich punktach styczności z marką: w kanałach mediów społecznościowych, na firmowej witrynie. To historie, które Twoi handlowcy opowiadają na spotkaniach z klientami.

Wewnętrzne mają kształtować kulturę organizacyjną, one wpływają na zachowania pracowników oraz na ich relacje i odczucia w stosunku do brandu, dla którego pracują. Trzeba pamiętać, że budując silną markę, możemy wykorzystać do tego celu narrację.

Narratologia – Bohater to napęd

Nawet najlepszy wielowymiarowy bohater, który poradzi sobie z każdym problemem, może zostać zabity przez nudną narrację. Była taka trylogia fantasy ze smokami w tytule i nie mówię o „Dragon Lance”. Grupa postaci, które miały ciągnąć tę opowieść, może i była ciekawa, ale ich przygody były nudne jak flaki z olejem. Co z tego, że można było się utożsamić z którąś z postaci, jeśli ich przygody były po prostu nudne. Tkaczyk pokazuje nam, jak beznadziejnie nijaka może być wzmianka o Gordonie Ramsay’u robiącym jajecznicę. Styl narracji, a także jej core, są po prostu niepasujące do osoby wybuchowego szefa kuchni. Należy więc pamiętać, że sama główna postać to nie wszystko, nie można na niej zbudować „mocnego story”, jeśli samo „story” się po prostu nie obroni.

Narratologia to dopiero początek podróży

Paweł Tkaczyk zbudował Narratologię w sposób łatwy do przyswojenia. To pewnego rodzaju podróż podzielona na przystanki, etapy. Każdy z nich skupia się na poszczególnych, ważnych elementach, niezbędnych do przygotowania opowieści. Chociaż czasem przygotowane przez niego akapity mogłyby być bardziej wyczerpujące i dłuższe, to książka jako całość daje pewne podwaliny, które można wykorzystać w codziennej pracy zawodowej lub podczas budowania marki osobistej.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Wyślij

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej

Otrzymujemy prowizję od każdego zamówienia zrealizowanego za pośrednictwem poniższych linków. Klikając w nie i kupując w poniższych księgarniach pomagasz nam prowadzić nasz serwis, za co z góry dziękujemy.

Przykro nam, ale wygląda na to, że tej książki nie ma obecnie w sprzedaży w żadnej dobrej księgarni. 

Niestety, nie udało nam się znaleźć tej książki w żadnej księgarni. Zachęcamy jednak do sprawdzenia, czy nie jest dostępna w jednej z renomowanych księgarń.

Dyskusja

Jedna odpowiedź

  1. Książka polecana jest dla osób zajmujących się reklamą, marketingiem i public relations. Jednak wg mnie jest ona dla każdego, kto chce nieco rozbudzić swoją kreatywność, dowiedzieć się, dlaczego pewne historie, bajki, reklamy są uwielbiane przez miliony, a inne przechodzą bez żadnego echa. Książka również świetnie sprawdzi się wśród osób, które występują publicznie, gdyż ilość inspiracji zawartej w “Narratologii” jest naprawdę bogata.

Dodaj swoją opinię o książce

Alfabet mitów menedżerskich czyli o pułapkach bezrefleksyjnego działania
Mirosław Tarasiewicz, Sławomir Jarmuż

Alfabet mitów menedżerskich

Dołącz do grona ambitnych liderów!

Odkryj najlepsze książki biznesowe i zyskaj przewagę w karierze oraz biznesie. Zapisz się teraz i zyskaj dostęp do wiedzy, która działa!

RODO
Nie wyślemy Ci spamu, ani nie sprzedamy Twoich danych innym firmom. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Bądź na bierząco!

Zaprenumeruj nasz newsletter i bądź zawsze o krok przed konkurencją!

Książki, które mogę Ciebie zainteresować

AI w rękach sprzedawcy. Jak zwiększyć efektywność sprzedaży i zdominować rynek
Anthony Iannarino, Jeb Blount

AI w rękach sprzedawcy. Jak zwiększyć efektywność sprzedaży i zdominować rynek

W obliczu rewolucji, jaką sztuczna inteligencja wnosi do niemal każdej dziedziny życia, sektor sprzedaży stoi przed wyjątkowym wyzwaniem i jednocześnie niepowtarzalną szansą. Książka „AI w rękach sprzedawcy. Jak zwiększyć efektywność sprzedaży i…
Jak stworzyć strategię marki z ChatGPT
Karina Misztal, Małgorzata Siedlik

Jak stworzyć strategię marki z ChatGPT

W erze sztucznej inteligencji wiele osób poszukuje prostych i skutecznych narzędzi do budowania własnej marki. Książka „Jak stworzyć strategię marki z ChatGPT” autorstwa Kariny Misztal i Małgorzaty Siedlik to odpowiedź na rosnące…
Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światem
Sylwia Czubkowska

Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światem

Sylwia Czubkowska w książce „Bóg techy. Jak wielkie firmy technologiczne przejmują władzę nad Polską i światem” w sposób bardzo precyzyjny i jednocześnie literacko wyrafinowany demistyfikuje mit, jaki narósł wokół największych firm technologicznych….
Storytelling, czyli jak opowiadać historie w biznesie
Przemysław Kutnyj

Storytelling, czyli jak opowiadać historie w biznesie

Storytelling to jedno z najczęściej przywoływanych słów w kontekście nowoczesnej komunikacji biznesowej, marketingu i wystąpień publicznych. Wydaje się, że temat ten został już wyczerpany — dziesiątki książek, setki kursów, tysiące wystąpień TEDx….
Biznes oparty na danych. Zespół ekspertów, sztuczna inteligencja i analityka jako klucz do sukcesu
John K. Thompson

Biznes oparty na danych. Zespół ekspertów, sztuczna inteligencja i analityka jako klucz do sukcesu

Książka Johna K. Thompsona to jedna z najbardziej kompleksowych i praktycznych pozycji dostępnych na polskim rynku, która opisuje, jak zbudować biznes oparty na danych. Autor, bazując na swoim wieloletnim doświadczeniu w pracy…
zamiast-przemawiac-zacznij-rozmawiac
Joanna Berendt

Zamiast przemawiać, zacznij rozmawiać. Porozumienie bez Przemocy w biznesie

W erze nieustającej presji na wyniki, skuteczność i tempo działania, coraz więcej liderów zaczyna szukać alternatywnego podejścia do zarządzania i komunikacji w zespole. Książka Joanny Berendt „Zamiast przemawiać, zacznij rozmawiać” to jeden…

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej

Dołącz do grona ambitnych liderów!

Odkryj najlepsze książki biznesowe i zyskaj przewagę w karierze oraz biznesie. Nie przegap najnowszych tytułów, które zmienią Twoje podejście do biznesu. Zapisz się teraz i zyskaj dostęp do wiedzy, która działa!

RODO

Nie wyślemy Ci spamu, ani nie sprzedamy Twoich danych innym firmom. W każdej chwili będziesz mógł zrezygnować.