Mateusz Grzesiak zaserwował czytelnikom w „Personal branding, czyli jak skutecznie zbudować autentyczną markę osobistą” informacje z zakresu kształtowania indywidualnego wizerunku. Zastanówmy się, czy można je twórczo wykorzystać w życiu.
Funkcjonowanie z ludźmi i przestrzenie marki osobistej
Autor rozróżnia cztery typy funkcjonowania w relacji z innymi ludźmi: 1. Tak X, nie Y, mamy pozytywną opinię na swój temat, a inni mają negatywną; 2. Nie X, nie Y – posiadamy negatywne zdanie na swój temat, a otoczenie to zdanie podziela; 3. Tak X, tak Y – inni ludzie i my sami myślimy o sobie dobrze; 4. Nie X, tak Y – mamy niskie poczucie własnej wartości, choć środowisko postrzega nas dobrze. Następnie, Grzesiak wymienia przestrzenie kreowania marki osobistej. Są to: 1. Polityka – polityk powinien być godny zaufania;
2. Miasto – Las Vegas wykształciło markę miasta rozrywki, Paryż to miejsce wyrafinowane, a Berlin artystyczne; Gwiazdy użyczają swoich wizerunków promując 3. Kampanie społeczne; Markę taką rozwiniemy nagrywając 4. Reklamy – Coca-Cola kojarzy się z radością, Channel z elegancją; Jerzy Owsiak firmuje WOŚP dobrymi uczynkami, a image ten gwarantuje mu 5. Pozyskanie funduszy; Markę osobistą wyrabiamy również w relacjach osobisto-zawodowych.
Marki osobista w pracy i w relacjach
Autor punktuje, jakie są prawdopodobne konsekwencje braku odpowiedniej marki osobistej – m.in. utrata pracy, czy niska sprzedaż. Markę dobierajmy w zależności od kontekstu – czasem mamy prawo przeistoczyć się w buntowników, magików, innowatorów, odkrywców, a nawet błaznów. Grzesiak omawia, na co zwracać uwagę przy nawiązywaniu rozmowy oraz czym charakteryzuje się udana krótkotrwała relacja miłosna. Dobrze wykreowana marka osobista to zadbany wygląd i wciągająca historia. W dalszej kolejności dowiadujemy się, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej (poznając kulturę firmy, stronę internetową i portfolio). Znajdując pracę, pamiętajmy o uznaniu, komunikacji i zadawaniu pytań.
Marka osobista u dziecka, influencerów oraz na randce
Markę osobistą u dziecka rozwiniemy wcielając w interakcję bliskość oraz partnerstwo, a na randce wypadniemy najlepiej będąc szczerymi. Właściwie eksponowana marka w mediach społecznościowych opiera się natomiast na merytoryczności i profesjonalnych zdjęciach. Skuteczny influencer to też zdolny copywriter, piszący teksty wspólne dla przeżyć grupy docelowej oraz ukazujące korzyści płynące z zapoznania się z treścią. Zwieńczeniem publikacji jest podanie kroków prowadzących do stworzenia personal brandu: 1. Określenie celu marki 2. Profilowanie grupy docelowej 3. Stworzenie marki osobistej 4. Wprowadzenie marki – m.in. dzięki socialmediom.
Dla ludzi dążących do spełnienia marzeń
Książka „Personal branding, czyli jak skutecznie zbudować autentyczną markę osobistą” to ciekawa lektura dla ludzi rozpoczynających karierę w różnych profesjach oraz troszczących się o progres w sytuacjach prywatnych. Opracowane przez Grzesiaka ćwiczenia, pomagają odbiorcy głębiej poznać swoje motywacje i nabyć umiejętności otwierające bramy do sukcesu.