Przeszkoda czy wyzwanie?

Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Ryan Holiday, młody człowiek obdarzony głęboką refleksyjnością, jest autorem książki „Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy”.  W publikacji zebrał inspirujące biografie wielkich tego świata, którzy – mimo licznych trudności – zapisali się złotymi zgłoskami w historii dziejów. Przyjrzyjmy się zatem krzepiącej treści jego książki.

Spokojna odwaga i równowaga duszy

Na początku czytamy, że potentat naftowy, Rockefeller, po mistrzowsku przekuwał wszystkie porażki w sukcesy. Ignorując wahania współczesnego mu rynku, zdobył pokaźny majątek i szacunek. Było to możliwe dzięki zdyscyplinowaniu, elastyczności oraz racjonalności. Swoim życiem udowadniał, że nie są ważne same komplikacje, a sposób, w jaki się je postrzega. Uzbrojony w opanowanie emocjonalne, skutecznie pokonywał zakręty losu. Podobną dewizą kierował się bokser Rubin Carter, niesłusznie skazany w latach 60. na potrójne dożywocie. W obliczu tragicznej sytuacji, podjął przełomową decyzję: choć ciało pozostanie zniewolone, zachowa wolność przekonań i wyborów. Uniewinniono go dopiero po niemal dwóch dekadach, ale z łatwością powrócił do normalności. Człowiekiem z prawdziwie stoickim nastawieniem był też niewątpliwie generał Ulysses S. Grant–uczestniczył w groźnym wypadku i walkach podczas wojny secesyjnej, ale nigdy nie okazał strachu. Dlaczego? Ponieważ miał spokojną odwagę w środku zgiełku i równowagę duszy w obliczu niebezpieczeństwa.  

The Obstacle Is the Way by Ryan Holiday

Kreatywność i siła słabości 

Ryan Holiday przywołuje następnie sylwetkę komputerowego giganta, Steve’a Jobsa. Głosił, że reguły i kompromisy fałszywie zakrzywiają rzeczywistość, z niebywałą brawurą tworząc to, co inni uznawali za niewykonalne. Oprócz wewnętrznego wyciszenia, w walce z trudnościami wesprze nas działanie. Przykładowo, gdyby Demostenes nie zapragnął w aktywny sposób zmierzyć się z jąkaniem, nie mianowano by go najwybitniejszym greckim mówcą. Krocząc do celu, niestrudzenie trenował głos, mimikę i sztukę argumentacji. Porównywalnie wytrwały był Edison– wypróbował aż 6000 żarników zanim wynalazł żarówkę. Jeśli natomiast mamy małe zasoby, a chcemy się komuś przeciwstawić, potrzebujemy kreatywności – tak pomyślał Ghandi, praktykując ideę obywatelskiego nieposłuszeństwa, która dołożyła cegiełkę do niepodległości Indii. Nie zapominajmy także, że w słabości kryje się czasem potężna siła – Abraham Lincoln, od najwcześniejszych lat zmagał się z depresją i miał trudne dzieciństwo. Za sprawą cierpienia, wykształciły się u niego spore pokłady zrozumienia i empatii, dopingujące prezydenta do zniesienia niewolnictwa. 

Mamy tylko jedno życie 

Książka „Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy” to fascynująca galeria postaci o tytanicznym harcie ducha oraz samozaparciu. Jej bohaterowie konsekwentnie dążyli do realizacji marzeń, nie bacząc na osobiste ograniczenia, czy niesprzyjające okoliczności. Wiedzieli, że mają do wykorzystania tylko jedno życie – powtórki nie będzie. Taka świadomość przyda się każdemu z nas.  

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Przeszkoda czy wyzwanie?

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.