Ryan Holiday, młody człowiek obdarzony głęboką refleksyjnością, jest autorem książki „Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy”. W publikacji zebrał inspirujące biografie wielkich tego świata, którzy – mimo licznych trudności – zapisali się złotymi zgłoskami w historii dziejów. Przyjrzyjmy się zatem krzepiącej treści jego książki.
Spokojna odwaga i równowaga duszy
Na początku czytamy, że potentat naftowy, Rockefeller, po mistrzowsku przekuwał wszystkie porażki w sukcesy. Ignorując wahania współczesnego mu rynku, zdobył pokaźny majątek i szacunek. Było to możliwe dzięki zdyscyplinowaniu, elastyczności oraz racjonalności. Swoim życiem udowadniał, że nie są ważne same komplikacje, a sposób, w jaki się je postrzega. Uzbrojony w opanowanie emocjonalne, skutecznie pokonywał zakręty losu. Podobną dewizą kierował się bokser Rubin Carter, niesłusznie skazany w latach 60. na potrójne dożywocie. W obliczu tragicznej sytuacji, podjął przełomową decyzję: choć ciało pozostanie zniewolone, zachowa wolność przekonań i wyborów. Uniewinniono go dopiero po niemal dwóch dekadach, ale z łatwością powrócił do normalności. Człowiekiem z prawdziwie stoickim nastawieniem był też niewątpliwie generał Ulysses S. Grant–uczestniczył w groźnym wypadku i walkach podczas wojny secesyjnej, ale nigdy nie okazał strachu. Dlaczego? Ponieważ miał spokojną odwagę w środku zgiełku i równowagę duszy w obliczu niebezpieczeństwa.
Kreatywność i siła słabości
Ryan Holiday przywołuje następnie sylwetkę komputerowego giganta, Steve’a Jobsa. Głosił, że reguły i kompromisy fałszywie zakrzywiają rzeczywistość, z niebywałą brawurą tworząc to, co inni uznawali za niewykonalne. Oprócz wewnętrznego wyciszenia, w walce z trudnościami wesprze nas działanie. Przykładowo, gdyby Demostenes nie zapragnął w aktywny sposób zmierzyć się z jąkaniem, nie mianowano by go najwybitniejszym greckim mówcą. Krocząc do celu, niestrudzenie trenował głos, mimikę i sztukę argumentacji. Porównywalnie wytrwały był Edison– wypróbował aż 6000 żarników zanim wynalazł żarówkę. Jeśli natomiast mamy małe zasoby, a chcemy się komuś przeciwstawić, potrzebujemy kreatywności – tak pomyślał Ghandi, praktykując ideę obywatelskiego nieposłuszeństwa, która dołożyła cegiełkę do niepodległości Indii. Nie zapominajmy także, że w słabości kryje się czasem potężna siła – Abraham Lincoln, od najwcześniejszych lat zmagał się z depresją i miał trudne dzieciństwo. Za sprawą cierpienia, wykształciły się u niego spore pokłady zrozumienia i empatii, dopingujące prezydenta do zniesienia niewolnictwa.
Mamy tylko jedno życie
Książka „Przeszkoda czy wyzwanie? Stoicka sztuka przekuwania problemów w sukcesy” to fascynująca galeria postaci o tytanicznym harcie ducha oraz samozaparciu. Jej bohaterowie konsekwentnie dążyli do realizacji marzeń, nie bacząc na osobiste ograniczenia, czy niesprzyjające okoliczności. Wiedzieli, że mają do wykorzystania tylko jedno życie – powtórki nie będzie. Taka świadomość przyda się każdemu z nas.