,

Pracuj spokojniej, osiągaj więcej. Jak Starbucks sprawił, że ludzie pracują spokojnie, osiągając lepsze wyniki

Pracuj spokojniej, osiągaj więcej
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4.5 / 2

Wszyscy kojarzymy Starbucksa. Kawiarnie, które robią furorę na całym świecie wypracowały model, dzięki któremu ich sukces jest wpisany w krwioobieg całego biznesu. Jak to robią? Starają się wyjaśnić Karen Gauden oraz Emily Adams w książce o bardzo intrygującym tytule: „Pracuj spokojniej, osiągaj więcej”.

Starbucks – kilka ważnych liczb

Czy wiesz, że Starbucks ma ponad 30 000 kawiarni na całym świecie? 57 procent kawiarni w USA to właśnie ta marka. Początkowo sprzedawał kawę w ziarnach, a nie napoje w kubeczkach. Powoli marka rozwinęła się w to, co dziś znamy jako „Starbucks Experience” czyli pracuj spokojniej, osiągaj więcej. O tym przede wszystkim jest omawiana książka.

Starbucks to coś więcej niż tylko „mała czarna”

Starbucks sprzedaje coś znacznie więcej niż tylko kawę;. To poczucie wspólnoty, przytulny wystrój wnętrza, zadowoleni pracownicy, odpowiednia jakość kawy i świetna obsługa, która potrafi nie tylko doradzić ale również sprawić, że wizyta w kawiarni jest po prostu przyjemna.

Starbucks ciężko pracował, aby znaleźć się w miejscu, w którym jest dzisiaj – obecny w 83 krajach. Jeszcze ciężej pracuje, aby utrzymać tę pozycję w pandemicznym świecie, w którym handel detaliczny jest mocno zagrożony. Nie trzeba dodawać, że obsesja Starbucksa na punkcie doświadczeń klienta odegrała tu ogromną rolę.

Co stoi za sukcesem Stabucksa?

Karen Gaudet w książce „Pracuj spokojniej, osiągają więcej” stara się wyjaśnić co stoi za sukcesem marki. Nie widać tam trupów w szafie, niejasnych interesów czy chęci osiągania zysków za wszelką cenę. Przeciwnie – są pracownicy zafascynowani pracą i tworzeniem jednej z kilkudziesięciu tysięcy kaw z bogatego menu dzięki użyciu pewnej tajemniczej książki. 

Ulubiony napój Starbucks można wypić niemal w każdym miejscu na świecie: Europa, obie Ameryki, Afryka, Azja i Oceania. Starbucks wie, że dywersyfikacja nie jest związana tylko z produktem i usługami, ale także z lokalizacją. Ma ambicję być dosłownie wszędzie, w centrach miast i coraz częściej także na przedmieściach.

Dwie strony medalu czyli o problemach Starbucksa

Czy ta marka to wyłącznie pakiet niezaprzeczalnych sukcesów? Oczywiście, że nie. Problemy, z  którymi uporali się zarządzający firmą, nie należały do najłatwiejszych. Spadek obrotów oraz różne wyniki kawiarni na świecie zmusiły do szukania ratunku. W wypadku Starbucksa był to Lean Management

Karen Gauden pokazuje poszczególne etapy zmian w duchu Lean. Prezentuje, w jaki sposób zostały wprowadzone zmiany w tak dużej organizacji. Ciekawostką może być fakt, że w pewnym momencie, tego samego dnia zamknięto … 8000 kawiarni w USA tylko po to, by wszyscy raz jeszcze mogli przypomnieć sobie, w jaki sposób parzyć idealne expresso.

Potężna siła zmiany!

Siła zmiany, o której pisze Karen Gaudet jest potężna. Szczególnie, gdy wiemy, że dotyczy branży usługowej. Jeszcze większy szok można przeżyć, gdy czyta się, iż Starbucks ceni sobie ludzi i z szacunkiem pochodzi do każdego pracownika. Zysk jest ważny jednak nie kosztem człowieka. Pewnie dlatego w czasach recesji w 2008 roku nie doszło w tej firmie do masowych zwolnień.

Poszanowanie pracowników, zwracanie się ku lokalnej społeczności oraz cała ta pyszna kawa składały się na klimat szczęścia, który nie był (i nie jest) obecny w żadnym innym miejscu na świecie. Dodatkowo Lean Management w branży usługowej sprawia, że … pracownicy mogą ucinać sobie przyjemne pogaduszki z klientami. A zadowolony klient wraca. Raz, drugi, trzeci, generując olbrzymie zyski.

Jeśli chcesz nauczyć się widzieć idealne latte to ta książka jest właśnie dla Ciebie. Jeśli jesteś właścicielem restauracji, możesz skorzystać z opracowania własnej księgi zachowań. Potem zaś możesz obserwować pozytywne następstwa zmiany. 

Nie daj się kryzysowi z Lean Management!

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Pracuj spokojniej, osiągaj więcej. Jak Starbucks sprawił, że ludzie pracują spokojnie, osiągając lepsze wyniki

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Pracuj spokojniej, osiągaj więcej. Jak Starbucks sprawił, że ludzie pracują spokojnie, osiągając lepsze wyniki

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej