,

Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie

Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie
Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
4.3 / 3

Zapraszamy do zapoznania się z recenzją książki „Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie” autorstwa niesamowitego duetu – futurologa Diamandisa (branża kosmiczna) i nominowanego do Pulitzera Kotlera (ekspert w dziedzinie maksymalizowania osiągnięć).

Książka została wydana przez Wydawnictwo Poltext i składa się z trzech części: „Potęga konwergencji”, „Odrodzenie wszystkiego” i „Przyszłość, która jest bliżej”.

Najnowsza książka Diamandisa nawet dla czytelników obeznanych z technologią prezentuje ogrom nowych pomysłów i rozwiązań testowanych w kolejnych firmach. Warto o nich poczytać, aby wykształcić sobie wyobrażenie o przyszłości, która nas czeka. Przyszłości, która – jak twierdzi Diamandis – wydarzy się szybciej, niż nam się wydaje.

Rafał Styczeń, wstęp do polskiego wydania 

Czekając na latającą taksówkę

Latające samochody wciąż kojarzą się głównie z fantastyką czy futurystycznymi obrazkami rodem z Jetsonów. Tymczasem wiele firm, w tym Uber, pracuje już nad własnymi modelami. Czy za naszego życia doczekamy się powietrznych autostrad?

Bez wątpienia żyjemy w ciekawych czasach – czasach wielkich zmian społecznych, gospodarczych i innych. Patrząc z optymistycznej perspektywy, daje nam to szansę na obserwowanie zmian, jakie zachodzą w technologii. A nawet być częścią tych przełomowych momentów.

Intensywny rozwój różnych i powstawanie całkiem nowych branż i sektorów. Globalne przejścia z użytkowania jednej technologii na drugą, które trwają mniej niż dekadę (jak w przypadku technologii zapisu danych cyfrowych). Zmiany związane z funkcjonowaniem całych grup zawodowych, od magazynów i fabryk po jednoosobowe działalności gospodarcze. To wszystko efekt konwergencji technologii, której teorię przybliża nam recenzowana dziś publikacja.

Postęp o sile tsunami

Konwergencja technologii to, mówiąc bardzo skrótowo, postępująca integracja i oddziaływanie na siebie wielu technologii. Autorzy przywołują tu chociażby postęp w medycynie, który nie postępowałby tak szybko, gdyby nie zwiększone możliwości mocy obliczeniowej komputerów.

Autorom udało się pokazać proces w taki sposób, że publikację czyta się jak dobrą powieść. Mimo podejmowania wielu złożonych problemów i przywoływania sporej dawki teorii, jak np. prawo Moore’a czy innowacja dysruptywna, udaje im się zachować lekkość narracji. „Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje” nie jest więc nużącą pozycją akademicką, ale fascynującą dokumentacją zmian, które często są zbyt szybkie, aby zdać sobie z nich sprawę.

Świetnym tego przykładem jest fakt, że tekst książki został napisany tuż przed pandemią COVID-19, która jeszcze mocniej przyspieszyła rozwój konkretnych technologii, zwłaszcza technologii cyfrowych – o czym sami autorzy nie raz dyskutują na kartach książki.

Futurologia – bliżej, niż myślisz

Dużym atutem publikacji jest jej przekrojowość. „Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje” dotyczy bowiem wszystkich branż i choć zabrakłoby stron na dotknięcie każdego sektora usług i produkcji, to autorom udało się odwołać do zmian w wielu branżach. Dzięki temu czytelnik ma okazję nie tylko wspólnie dywagować nad możliwymi drogami rozwoju całych gałęzi technologii, ale również – wraz z autorami – przyglądać się następującym już zmianom w transporcie, AI, robotyce, nanobiotechnologii czy komputerach kwantowych.

Na plus należy też zaliczyć poruszenie wątku branż, które nie są bezpośrednio związane z rozwojem sztucznej inteligencji czy technologii cyfrowej. Ubezpieczenia, handel, rozrywka, technologia żywienia – między innymi tym sektorom działalności człowieka poświęcona jest cała odrębna część publikacji, „Odrodzenie wszystkiego”. To zdecydowanie odróżnia książkę „Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje” od wielu innych dostępnych na rynku publikacji.

W ciągu najbliższej dekady akceleracja i konwergencja technologii wykładniczych całkowicie odmieni naszą gospodarkę i społeczeństwo. Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje to pierwsza książka, która rysuje tak szczegółową mapę tego nowego świata. Świetny przewodnik dla liderów, przedsiębiorców, dyrektorów i prezesów oraz wszystkich chcących zrozumieć ogrom zmian, które są tuż przed nami.

Ray Kurzweil

Zagrożenia bardziej realne od buntu robotów

Czytelnik znajdzie tu zarówno fascynującą analizę działania konwergencji technologii i jej wpływu na wszystkie sektory biznesowe, ale także i wpływ zmian na kwestie społeczne. 

Jednak książka „Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie”, choć podejmuje wątki niemal futurologiczne, jest wciąż publikacją biznesową. Mimo że wiele opisywanych w książce elementów wręcz zachęca do rozmyślań nad przyszłością cywilizacji, to ostatecznie nie jest to jedynie futurologiczny wywód spod szyldu science fiction. 

Autorzy udowadniają to w ostatniej części publikacji, odnosząc się do możliwych zagrożeń wynikających z szybkiego postępu cywilizacyjnego. Większość z nich są już dobrze znane również w Europie i są to m.in. brak wody pitnej, zmiany klimatu, problemy z zarządzaniem odpadami, bezrobocie postępujące wskutek zanikania konkretnych stanowisk (tzw. bezrobocie technologiczne) etc. Dzięki książce „Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie” czytelnik może zanalizować prawdopodobne scenariusze – wraz z autorami – na najbliższe sto lat postępu technologicznego. Warto więc sięgnąć po tę lekturę, która uczy nie tylko o teraźniejszości, ale pozwala również z dystansem spojrzeć w przyszłość.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Przyszłość jest bliżej, niż nam się wydaje. Jak konwergencja technologii radykalnie zmieni biznes, przemysł i nasze życie

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej