Storytelling nie tylko w biznesie. 10 prostych kroków do niezapomnianej opowieści 

Storytelling nie tylko w biznesie. 10 prostych kroków do niezapomnianej opowieści 

Spis treści

Ocena czytelników
4 / 1

Bohaterką dzisiejszej recenzji jest Dana Norris i jej książka „Storytelling nie tylko w biznesie. 10 prostych kroków do niesamowitej opowieści”, wydana przez wydawnictwo MT Biznes.

Książka „Storytelling nie tylko w biznesie. 10 prostych kroków do niesamowitej opowieści” odkrywa przed czytelnikami tajemnicę ciekawego i skutecznego opowiadania historii.

  • Jak zacząć?
  • Jak podkreślać prawdziwość informacji?
  • O czym mówić, a o czym nie?
  • Jak zmienić ton historii i kierować emocjami słuchacza?
  • Dlaczego warto rozwijać swoje umiejętności opowiadania? 
  • Jak można je wykorzystać w sytuacjach biznesowych? 

Odpowiedź na te pytania przynosi lektura książki Dany Norris.

Sprzedaj swoją opowieść

Wydawałoby się, że żyjemy w złotej erze opowieści. Content marketing jest stosowany w niemal każdej branży, na rynku działają agencje specjalizujące się tylko w copywritingu, a storytelling to kluczowy element zarządzania marką.

Mimo to wielu zapomina, że opowieść w biznesie to coś więcej, niż komunikacja marki. Zdolność do zaintrygowania słuchacza otwiera przed opowiadającym drzwi do zdobycia lepszej pracy, prowadzenia skuteczniejszych negocjacji czy zdobyciu większej liczby klientów.

W zbudowaniu angażującej opowieści pomogą różne techniki i narzędzia, jak znajomość schematów w tworzeniu historii i taktyki ich przełamywania. Jak to zrobić – opowiada Dana Norris.

Aby natychmiast przykuć uwagę odbiorcy, należy zawrzeć w opowieści tylko to, co najistotniejsze – choć te istotne elementy należy przedstawiać w sposób atrakcyjny i ze szczegółami. To właśnie szczegóły zachęcają odbiorcę do wkroczenia w świat przedstawiony w opowieści.

Dana Norris

Wyjście do sklepu jak thriller Netflixa

Książka podzielona jest na dwie części – „Przygotowanie opowieści” oraz „Prezentacja opowieści”. Wszystko jednak sprowadza się do 10 prostych zasad (czy też kroków), którymi warto kierować się w trakcie tworzenia i opowiadania historii.

Norris tłumaczy jak opowiadać, aby nas słuchano – od wyznaczenia celu historii, przez wybór słów, dzięki którym odbiorca lepiej nas  zrozumie, aż po puentę. W publikacji znajduje się wiele innych ćwiczeń na twórcze snucie opowieści. Paradoksalnie, przysłużą się one i sprzedawcy, i marketerowi, i początkującej gwieździe stand-up, choć książka jest pozbawiona typowo sprzedażowej narracji. Warto to podkreślić – choć z pewnością pomoże w biznesie, to „Storytelling…” nie jest pozycją nastawioną na komunikację biznesową.

Osobom, które pracują z tekstem na co dzień pierwsza część może się nieco dłużyć (lub – nużyć). Norris omawia prostą strukturę opowieści, w której wprawiony storyteller zauważy pewne braki – zwłaszcza we fragmentach odnoszących się do tego, jak dokładnie skonstruować/opisać pojawiający się problem/przeciwność losu i rozwiązanie. Decydując się na lekturę warto wziąć pod uwagę fakt, że nikt za nas nie wymyśli kamieni milowych opowieści, choć Norris zdaje się o tym wiedzieć i prezentuje mnóstwo przykładów kreatywnego użycia prezentowanych przez nią technik.

Przełamanie schematu nie musi się dokonywać w dramatycznych okolicznościach. Pewne prawidłowości można wpleść w opowieść w sposób ledwo zauważalny. Przełamanie schematu będzie miało sens, nawet jeśli nie zostanie wyraźnie podkreślone.

Można jednak przełamać schemat w dramatycznych okolicznościach i w sposób zupełnie nieoczekiwany. Jedziesz do sklepu po zakupy, a w drodze powrotnej stwierdzasz, że zapomniałeś kupić mleko, więc wracasz. Znów zmierzasz do domu, gdy przypomina ci się, że jeszcze chleba nie masz… Zawracasz po raz kolejny – i wtedy masz wypadek na parkingu.

Dana Norris

Jak opowiadać, żeby nas słuchano?

W branży wydawniczej istnieją tak zwane „trzysetki”, czyli maksymalnie skrócone opisy książek – do 300 lub 360 znaków – które trafiają na strony internetowe i do katalogów papierowych. Sztuką jest napisać nie więcej niż 1 – 2 zdania (czyli wspomniane 360 znaków), a jednocześnie zachować esencję książki i jeszcze kogoś nią zaciekawić.

Podobne ćwiczenie proponuje Dana Norris. Autorka książki „Storytelling nie tylko w biznesie. 10 prostych kroków do niesamowitej opowieści” proponuje maksymalnie rozszerzać i skracać naszą historię tak, aby zachować wspomnianą „esencję” opowieści. Dzięki temu czytelnik wyrabia w sobie nawyk wyszukiwania i podkreślania najważniejszych elementów historii, bez jednoczesnej straty emocjonalnej odsłony opowieści. Rozszerzanie zaś uczy szczegółowości, opisywania detali – co jest tylko o krok od krasomówstwa.

To tylko jeden z przykładów wielu ćwiczeń, jakie czytelnik znajdzie w „Storytelling…”. Największą zaletą książki jest bowiem to, że tekst skupia się na warstwie praktycznej i angażuje czytelnika, dzięki czemu książka faktycznie przydatną pozycją w biznesowej biblioteczce.

Podsumowanie

Książkę „Storytelling nie tylko w biznesie. 10 prostych kroków do niesamowitej opowieści” czyta się szybko i przyjemnie, niemal jak bestsellerową powieść. Czytelnik wręcz nie może się doczekać kolejnego rozdziału czy anegdoty. A tych autorka nie żałowała – i dobrze, ponieważ nie tylko nadają książce lekkości, ale również pokazują doświadczenie Norris jako uznanej i utalentowanej storytellerki. Wiesz, że książka o storytellingu jest dobra, jeśli nie można się od niej oderwać. I tak jest w tym przypadku. 

Jak mówi sam tytuł, to pozycja idealna nie tylko dla tych, którzy chcą wykorzystać storytelling czysto biznesowo. Skorzysta z niej każdy, kto ma problemy z występami przed publicznością – nawet, jeśli chodzi tylko o wzniesienie toastu, a nie własny Ted Talk. Dla pisarzy zaś będzie to książka niemal coachingowa, pozwalająca spojrzeć na własną twórczość od innej, nietypowej strony.

W końcu każdy ma coś do powiedzenia!

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Storytelling nie tylko w biznesie. 10 prostych kroków do niezapomnianej opowieści 

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.