Sztuka mówienia NIE. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy

Sztuka mówienia NIE. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Damon Zahariades to ekspert w dziedzinie zarządzania czasem i wydajnością oraz autor bestsellerów. Na podstawie licznych doświadczeń napisał „Sztuka mówienia NIE. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy”. Przyjrzyjmy się wspólnie tej książce. 

Wątpliwości i strategie odmawiania 

Damon Zahariades jest, jak sam siebie określa, zadowalaczem na odwyku, który po wytrenowaniu asertywności stał się bardziej zadowolony z życia i świadomy własnej wartości. Przede wszystkim, asertywność to cecha wyuczona, a jej zdrowa odmiana wymaga szacunku. Dlaczego tak trudno powiedzieć „nie”? Istnieje szereg powodów: dorastamy w przekonaniu, że odmawianie stanowi akt egoizmu, boimy się, że kogoś rozczarujemy, czy wychodzimy z krzywdzącego założenia, że czyjś czas jest więcej wart niż nasz. Niechęć do okazywania asertywnej postawy wynika też często z FOMO, niejednokrotnie bierze się również stąd, że nie lubimy konfliktów. Autor podsuwa nam dziesięć strategii odmawiania. Dowiadujemy się m.in., że odmawianie powinny charakteryzować bezpośredniość i prostota, że możemy zastąpić „nie” innym słowem i, że ludzie lepiej przyjmują odmowę, kiedy podsuniemy im atrakcyjną alternatywę, bądź zasugerujemy kontakt z kimś o kwalifikacjach wyższych niż nasze. Poradzimy sobie z FOMO jeżeli tylko powstrzymamy się od pochopnych reakcji. 

Sytuacyjne mówienie „nie” oraz produktywność

W treningu asertywności trzeba wyznaczyć jasne granice emocjonalne. Jeśli odmówimy w sposób dyplomatyczny i taktowny, nie wyrzucajmy sobie, że ktoś źle odebrał naszą odmowę. W dalszej części publikacji Zahariades wyjaśnia, jak mówić „nie” bliskiej i dalszej rodzinie, małżonkowi, przyjaciołom, sąsiadom, nieznajomym, czy szefowi. Należy zrozumieć, że mamy obowiązki w stosunku do siebie i, że nikt nie zadba o właściwsze wykorzystanie naszego czasu niż my sami. Bycie dobrym kolegą albo podwładnym nie oznacza, że musimy przedkładać cudze priorytety nad nasze. 

Materiałem bonusowym jest tu fragment „Podkręć swoją produktywność”. Autor wymienia w nim dziesięć nawyków, które sprawią, że będziemy robić więcej. Co przybliży nas do lepszych rezultatów? Na pewno wczesne wstawanie, stworzenie skutecznego systemu zarządzania zadaniami, zdrowe odżywianie, przerwy w pracy według techniki pomodoro, postawa 80/20 oraz bycie antyperfekcjonistą. Nawykiem bonusowym podanym przez autora jest traktowanie własnego czasu w sposób egoistyczny. Kluczowe prowadzące do tego kroki to szczera rozmowa z kimś proszącym o pomoc, dostępność dla danej osoby w nieco późniejszym terminie albo przekierowanie kogoś do zwierzchnika. 

Przydatna lektura 

Treść publikacji potwierdza, że odmawianie rzeczywiście jest sztuką, ale na szczęście można ją opanować – Zahariades cierpliwie i przekonująco tłumaczy jak się z tym zmierzyć. Teorię podpiera dodatkowo wieloma przykładami z życia, dzięki czemu ogólny przekaz zyskuje na wiarygodności. Książkę „Sztuka mówienia NIE. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy” warto polecić każdemu, bez względu na to, który stopień asertywności przejawia. 

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Sztuka mówienia NIE. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Sztuka mówienia NIE. Broń swoich racji, odzyskaj kontrolę i czas, odmawiaj bez poczucia winy