Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie

Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Brian Dumaine jest dziennikarzem i redaktorem „Fortune”. Jego zainteresowania zaowocowały książką „Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie”. Przeanalizujmy ją wspólnie. 

Bezonomika 

Bezonomika to nowy rodzaj działalności gospodarczej, używający technologii do zdobycia wiedzy o preferencjach i potrzebach klientów. Zasady: troska o klientów, innowacyjność oraz długofalowe zarządzanie. Koło zamachowe – koncepcyjny mechanizm, napędzający trzy wartości bezonomiki: sposób myślenia, model teoretyczny i jego wpływ na postępowanie pracowników Amazona. 

Ułatwianie życia 

Dla koła zamachowego najwięcej robi Amazon Prime. Właśnie w ramach Amazon Prime funkcjonuje Prime Now, z darmową dostawą już w tym samym dniu, czy Prime Video, z dziesiątkami seriali oraz filmów. Kolejnym „ułatwiaczem” jest Amazon Flex, czyli doręczanie paczek przez Ubera albo Lyfta, trzeba także wspomnieć o Amazon Go – zakupach na miarę XXI wieku, bez kas i natychmiastowego płacenia za produkty. Niezwykle popularna asystentka głosowa Alexa w Amazon Echo, maksymalnie upraszcza kupowanie muzyki, steruje mikrofalówkami oraz kamerami nadzorującymi, pomaga w zakupach i odpowiada średnio na pięćset milionów pytań dziennie. Największym konkurentem dla Jeffa Bezosa jest Walmart – by stanąć z tą siecią spożywczą w szranki, założyciel Amazona nabył Whole Foods. 

Cienie i blaski giganta

Wiele się mówi o niehumanitarnym podejściu do pracowników Amazona: brakuje im czasu na wyjście do toalety, panuje tam presja wysokiej wydajności i wyznacza się ludziom kary za niespełnianie norm. Za zagrożenie dla przyszłości pracowników uznaje się automatyzację, o swój byt boją się kasjerzy (Amazon Go), a Alexa budzi obawy członków obsługi hoteli. Algorytmom Amazona zarzuca się, że nie są obiektywne – zdarza się, że Amazon kopiuje produkt zaprojektowany przez indywidualnego przedsiębiorcę i skazuje go na bankructwo. Ponadto, aż 30% recenzji wystawianych na Amazonie jest podejrzanych. Protesty wobec Amazona: projekt ustawy Stop BEZOS Act, dochodzenie Unii Europejskiej ws. naruszenia przez Amazon prawa antymonopolowego i oskarżenie Amazona przez prezydenta Trumpa o wyeliminowanie z rynku tysięcy detalistów. Oczywiście, Bezos ma również powody do chwały: spółkę Blue Origin, zegar roku 10 000 i przede wszystkim działania w sektorach opieki zdrowotnej, bankowości, czy w branży ubezpieczeń. Na uznanie zasługuje też fundacja Bezosów i Day 1 Fund. 

Rady dla detalistów przyszłości 

By przetrwać, detaliści przyszłości muszą stworzyć znakomicie prosperujące sklepy tradycyjne połączone ze sprawnymi stronami internetowymi, proponować ekskluzywne produkty, inwestować w technologie oraz przejawiać wrażliwość społeczną. Co ciekawe, według statystyk, Amazon wcale nie niszczy detalistów, a sprzedaż marki własnej stanowi u niego zaledwie 1% całych dochodów. 

Książka „Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie” Briana Dumaine’a to lektura, z której można się dużo nauczyć. Czerpać z niej przyjemność będą osoby zaznajomione z trendami technologicznymi i nowicjusze w tej dziedzinie.  

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Sprawdź, gdzie kupić Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie

R E K L A M A

Szukasz pomysłu na biznes?

Lubisz czytać książki i polecać je innym? Masz własną stronę lub profil w mediach społecznościowych? Możesz zacząć na tym zarabiać jeszcze dziś! Wystarczy, że przy pomocy widżetu BUY.BOX zaczniesz kierować swoich użytkowników do najlepszych księgarń.

Sprawdź, gdzie kupić

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.