Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie

Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Brian Dumaine jest dziennikarzem i redaktorem „Fortune”. Jego zainteresowania zaowocowały książką „Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie”. Przeanalizujmy ją wspólnie. 

Bezonomika 

Bezonomika to nowy rodzaj działalności gospodarczej, używający technologii do zdobycia wiedzy o preferencjach i potrzebach klientów. Zasady: troska o klientów, innowacyjność oraz długofalowe zarządzanie. Koło zamachowe – koncepcyjny mechanizm, napędzający trzy wartości bezonomiki: sposób myślenia, model teoretyczny i jego wpływ na postępowanie pracowników Amazona. 

Ułatwianie życia 

Dla koła zamachowego najwięcej robi Amazon Prime. Właśnie w ramach Amazon Prime funkcjonuje Prime Now, z darmową dostawą już w tym samym dniu, czy Prime Video, z dziesiątkami seriali oraz filmów. Kolejnym „ułatwiaczem” jest Amazon Flex, czyli doręczanie paczek przez Ubera albo Lyfta, trzeba także wspomnieć o Amazon Go – zakupach na miarę XXI wieku, bez kas i natychmiastowego płacenia za produkty. Niezwykle popularna asystentka głosowa Alexa w Amazon Echo, maksymalnie upraszcza kupowanie muzyki, steruje mikrofalówkami oraz kamerami nadzorującymi, pomaga w zakupach i odpowiada średnio na pięćset milionów pytań dziennie. Największym konkurentem dla Jeffa Bezosa jest Walmart – by stanąć z tą siecią spożywczą w szranki, założyciel Amazona nabył Whole Foods. 

Cienie i blaski giganta

Wiele się mówi o niehumanitarnym podejściu do pracowników Amazona: brakuje im czasu na wyjście do toalety, panuje tam presja wysokiej wydajności i wyznacza się ludziom kary za niespełnianie norm. Za zagrożenie dla przyszłości pracowników uznaje się automatyzację, o swój byt boją się kasjerzy (Amazon Go), a Alexa budzi obawy członków obsługi hoteli. Algorytmom Amazona zarzuca się, że nie są obiektywne – zdarza się, że Amazon kopiuje produkt zaprojektowany przez indywidualnego przedsiębiorcę i skazuje go na bankructwo. Ponadto, aż 30% recenzji wystawianych na Amazonie jest podejrzanych. Protesty wobec Amazona: projekt ustawy Stop BEZOS Act, dochodzenie Unii Europejskiej ws. naruszenia przez Amazon prawa antymonopolowego i oskarżenie Amazona przez prezydenta Trumpa o wyeliminowanie z rynku tysięcy detalistów. Oczywiście, Bezos ma również powody do chwały: spółkę Blue Origin, zegar roku 10 000 i przede wszystkim działania w sektorach opieki zdrowotnej, bankowości, czy w branży ubezpieczeń. Na uznanie zasługuje też fundacja Bezosów i Day 1 Fund. 

Rady dla detalistów przyszłości 

By przetrwać, detaliści przyszłości muszą stworzyć znakomicie prosperujące sklepy tradycyjne połączone ze sprawnymi stronami internetowymi, proponować ekskluzywne produkty, inwestować w technologie oraz przejawiać wrażliwość społeczną. Co ciekawe, według statystyk, Amazon wcale nie niszczy detalistów, a sprzedaż marki własnej stanowi u niego zaledwie 1% całych dochodów. 

Książka „Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie” Briana Dumaine’a to lektura, z której można się dużo nauczyć. Czerpać z niej przyjemność będą osoby zaznajomione z trendami technologicznymi i nowicjusze w tej dziedzinie.  

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Bezonomika. Jak Amazon zmienia nasze życie i czego uczą się od niego najlepsze firmy na świecie

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej