Sam Horn jest autorką bestsellerów, inicjatorką Intrigue Agency, gdzie w ramach warsztatów koncentruje się na tematyce work-life balance i wykładowczynią. Na podstawie doświadczeń własnych, ale i kursantów oraz przyjaciół, napisała książkę „Jutro? Nie ma takiego dnia w tygodniu! 10 trików, dzięki którym przestaniesz odkładać swoje plany na później”.
Wagary i priorytety
Książka posiada 10 rozdziałów, które odpowiadają Życiowym Chwytom mającym pomóc w osiągnięciu szczęścia na płaszczyźnie prywatno-zawodowej. Horn twierdzi przykładowo, że pójście na wagary nie jest niczym złym – dając sobie na to przyzwolenie, zajmijmy się tym, co naprawdę lubimy i doceńmy krzepiącą świadomość, że nie musimy się kontrolować. Do „zdiagnozowania” poziomu osobistego szczęścia przyda się nam stworzenie listy priorytetów czasowych i ich porównanie.
Pozytywne nastawienie i pozytywni ludzie
Ludzie specjalnie wymyślają wymówki, które skutecznie odciągają od realizacji marzeń. To zwykle:
- Czas;
- Pieniądze; lub
- Obowiązki.
A przecież, do poczucia pełni zadowolenia, konieczne jest używanie pozytywnego języka i sformułowanie konkretnego zamiaru podjęcia jakiejś czynności. Ponieważ zderzymy się pewnie z grupką krytyków, chcących zawrócić nas z wytyczonego szlaku, autorka podaje listę 10 pytań weryfikujących, czy otoczeniem kieruje szczera troska, czy raczej zwyczajnie rzuca ono kłody pod nogi. Choć Istotne jest przebywanie z tymi, którzy podzielają nasz zapał i autentycznie nam kibicują, nie bagatelizujmy stymulującego wpływu samotności na kreatywność.
Porządki, poświęcenie i eudajmonia
Horn twierdzi, że do porządkowania życia należy podejść również w sposób dosłowny. Zbędne przedmioty bowiem uzależniają, przeistaczają dom w więzienie, a pozbycie się ich sprawi, że odzyskamy potrzebną przestrzeń. Więzieniem jest też perfekcjonizm – lepiej postawić na intuicję i przeczucia, bo zwiększają one szansę pojawienia się szczęśliwego trafu.
Każde samopoświęcenie powinno mieć granicę. Poświęcając się, tracimy równowagę – prawdziwa mądrość polega na zrozumieniu, że to czego my pragniemy także jest ważne. Musimy zatem o siebie zadbać – medytować, zdrowo jeść, prowadzić „dziennik dobrego życia”, uprawiać aktywność fizyczną oraz celebrować piękno. Wyrzeknijmy się przekonania, że pieniądze zagwarantują szczęście – istnieje przepaść między „życiem dobrze” a „dobrym życiem”. Nie hedonizm jest wartościowy, lecz eudajmonia. Co przybliża do eudajmonii? Urządzenie sobie trzeciego miejsca, przeznaczonego wyłącznie do pracy twórczej albo „przeniesienie się na lepsze pastwisko”, czyli odważenie się na opuszczenie „starych śmieci”. Tkwiąc w patowej sytuacji, możemy:
- Unikać jej;
- Zaakceptować; bądź
- Zmienić stan rzeczy.
Decydując się na trzecią opcję, uwierzmy w wagę wysuniętej propozycji oraz podajmy właściwe kontrargumenty.
Treść chwytająca za serce i umysł
Książka „Jutro? Nie ma takiego dnia w tygodniu! 10 trików, dzięki którym przestaniesz odkładać swoje plany na później” jest inspirującą lekturą. Dzięki opracowanym ćwiczeniom oraz błyskotliwym historiom o zmaganiach autorki i osób jej bliskich, książka porusza i skłania do refleksji.