Daniel Ofman to niderlandzki trener, konsultant ds. zarządzania oraz autor modelu Kwadrantu Ofmana. Na podstawie własnej rozległej wiedzy napisał książkę „Kim jestem? Poznaj swoje cechy rdzenne, by lepiej wykorzystać naturalne predyspozycje w życiu i biznesie”. Przeanalizujmy ją wspólnie.
Kwadranty, cechy rdzenne i obietnice
W części I. Kim jestem? Ofman podkreśla, że niestety niewielu ludzi się nad tym zastanawia. Istota tego, kim jesteśmy tkwi w naszych cechach rdzennych – nie sposób się z nimi rozstać, bo pochodzą z wewnątrz, co czyni je przeciwieństwem zewnętrznych kompetencji. Razem z cechą rdzenną otrzymujemy trzy inne cechy: pułapkę – nasz słaby punkt, wyzwanie – przeciwieństwo pułapki oraz alergię, źródło prawdziwej niechęci.
Kwadranty zmienne skłaniają do autorefleksji, doskonale nadają się też do użycia w sprawach o charakterze relacyjnym. Na szczególną uwagę zasługują kwadranty kulturowe oraz funkcjonujące w ich ramach kwadranty rdzenne. Cechy rdzenne przypominają obietnice lub przykazania. Autor przywołuje w tym miejscu 25 obietnic, motywujących do samopoznania, np. *Będziesz inspirował *Zrozumiesz, co twoje przekonania mówią o tobie czy *Pokochasz siebie. Odkrycie kwadrantów zmiennych pozwala dotrzeć do pierwotnych pragnień – po dobrnięciu do nich, wykorzystujmy je, dokonujmy wartościowych wyborów i działajmy twórczo.
Planety, akceptacja vs rezygnacja a twórcze napięcie
Z części II. Co robię, czego chcę? uczymy się, że mężczyźni mieszkają na planecie „To”, zwanej planetą PRAWDA, efektywnej i przewidywalnej, planeta „My” – planeta DOBRO, skupia się na związkach międzyludzkich i wspólnocie, zaś planetę „Ja” doświadczamy wewnątrz siebie. Mieszkańcy interesują się tu estetyką, pięknem i spełnieniem. Im bliżej nam do tego, kim naprawdę jesteśmy, tym wszechstronniej wyrażamy pragnienia.
Akceptacja polega na stawieniu czoła rzeczywistości, zaakceptowaniu jej bez poczucia winy, natomiast rezygnacja ujawnia się w nieakceptowaniu losu, obwinianiu okoliczności za własną niedolę. Utrudnia zaistnienie twórczego napięcia zachodzącego wtedy, kiedy zestawimy cel z obecnym stanem rzeczy.
OTWARTY UMYSŁ znajduje miejsce dla dopełniających się cech i perspektyw: dzięki temu zamiast ograniczać się do jednostronnego podejścia, wstawiamy „i” w miejsce „albo”. Możemy także dbać o to, by nasze cnoty i zasady nie zamieniały się w swoją perfekcjonistyczną karykaturę, a zastrzeżenia – w uprzedzenia i „alergie”. Metoda Daniela Ofmana pomaga nam realizować potencjał otwartości umysłu, pracować nad pełnią i spójnością wewnętrzną, rozwijać zrównoważone, harmonijne relacje osobiste, w pracy i biznesie. Podejście takie jest głęboko spójne z filozofią i praktyką Akademii Psychologii Przywództwa – dlatego czynię ją lekturą obowiązkową w naszym programie.
Jacek Santorski
Ważne pytania oraz siła bolesnych doświadczeń
Z Części III. Jak to osiągnąć? dowiadujemy się, że dla zdobycia tego, czego pragniemy kluczowe są pytania „My”, dotyczące relacji, pytania „Ja”, odnoszące się do zaangażowania w dokonany wybór i pytania „To”, obejmujące rozwiązania praktyczne. Analogicznie do napięcia, również komunikacja powinna być twórcza, wolna od przymusu. Ofman zaznacza, że im bardziej nasze postępowanie odbiega od normy kulturowej, tym większy opór następuje podczas spotkania. Bolesne doświadczenia bywają jednak odświeżające – sprawiają, że nawiązujemy kontakt z naszymi potrzebami i dostajemy szansę modyfikacji wyborów. Techniki pokonania problemów: 1. Metody analityczne („To”); 2. Przyjęcie twórczej postawy („Ja”); i 3. Stworzenie otwartego klimatu współpracy („My”).
Książka „Kim jestem? Poznaj swoje cechy rdzenne, by lepiej wykorzystać naturalne predyspozycje w życiu i biznesie” jest ciekawą i wymagającą publikacją. Warto potraktować ją jako zaproszenie do podróży w głąb siebie.