Korpostartup. Efektywna współpraca korporacji ze startupami

Wojciech Drewczyński kieruje książkę „Korpostartup. Efektywna współpraca korporacji ze startupami” do młodych spółek startupowych, jak i do firm chcących nawiązać z nimi relację. 

Podstawowe informacje dla młodych wynalazców 

Drewczyński mówi o 10 typach CEO w startupach: wizjonerach, żółtodziobach, samotnych jeźdźcach, łowcach grantów, seryjnych pomysłodawcach, outsourcingowcach, konkursowiczach, seryjnych przedsiębiorcach na część etatu, ekskorpoludkach oraz doświadczonych przedsiębiorcach, zaś w gronie osób związanych ze startupem spotkamy założycieli, kluczowych pracowników, pracowników szeregowych, martwe dusze, doradców/mentorów, anioły biznesu i Fundusze VC. Każdego startupowca z pewnością zainteresują najpopularniejsze źródła finansowania: oscylują one wokół własnych oszczędności, FFF (Family Friends Fools), część spółek stawia także na crowdfunding.

Co decyduje o startopowo-korporacyjnym sukcesie?

Najważniejszy czynnik sukcesu spółek startupowych? Dobry, zgrany zespół, ale również efektywna współpraca z korporacjami. Korzyści z takiego kontaktu są obopólne: startupowcy w relacji z korporacjami otrzymują m.in. dostęp do rynku i szansę pozyskania talentów, a korporacje rozszerzają swoją ofertę o nowe produkty/usługi oraz zwiększają rentowność rynkową. Aby to wszystko się udało, korporacje i startupy muszą się strategicznie dopasować, posiadać wspólną misję, ale też tożsamą lokalizację geograficzną. Dalej poznajemy cechy startupów na różnych etapach zaawansowania i dowiadujemy się, co się zmienia w finansowaniu, otoczeniu, wsparciu świata nauki, czy w rekrutacji absolwentów dobrych uczelni. 

Akceleratory i Fundusze VC/CVC

Sposobem na nawiązanie współpracy ze startupami są programy akceleracyjne, usprawniające rozwój spółek. Dzięki nim firma zyska wgląd w ciekawe projekty, buduje przewagę konkurencyjną oraz zadba o własny wizerunek. Jak wyłonić odpowiednie startupy? Poprzez platformę ofertową, organizację konkursu albo hackathon – maratony programistyczne. W kolejnych rozdziałach przechodzimy przez etapy akceleracji oraz zgłębiamy sposoby promocji. Korporacja chcąca zainwestować w startup może otworzyć dla niego fundusz venture capital (VC) lub corporate venture capital (CVC), polegające na systematycznym wzroście wartości udziałów w spółkach. Okres inwestycyjny to 3 do 5 lat. Wojciech Drewczyński wyjaśnia, jak takie fundusze zarabiają, omawia ich rodzaje oraz to, kto jest kim w podobnej strukturze. Autor zatrzymuje się następnie na due diligence, dokumentach dotyczących ryzyka biznesowego: prawnego, technologicznego i podatkowego. Gdy zostaną zweryfikowane pozytywnie, dla inwestycji zapali się zielone światło. Rozważania kończy refleksja, że korporacje powinny nie tylko opiekować się startupami, ale i je kontrolować. 

 

Ważna lektura dla startupów i korporacji

Książka „Korpostartup. Efektywna współpraca korporacji ze startupami” to przydatna publikacja traktująca o nawiązywaniu współpracy korporacyjno-sturtopowej, odsłaniająca wszystkie jej cienie i blaski. Warto, by ktoś zastanawiający się nad taką interakcją, dokładnie prześledził każdy rozdział.

Share on facebook
Udostępnij
Share on twitter
Udostępnij
Share on linkedin
Udostępnij

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej wartościowej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Porównaj ceny

Reklama

Może Ciebie również zainteresować

Własna firma krok po kroku. Działaj skutecznie na każdym etapie rozwoju swojego biznesu

Własna firma krok po kroku

Grzegorz Krzemień jest prezesem agencji interaktywnej Golden Submarine i przewodniczącym rady ds. kompetencji DIMAQ. W oparciu o indywidualne doświadczenia napisał książkę „Własna firma krok po kroku. Działaj skutecznie na każdym etapie rozwoju swojego

Czytaj więcej

Twoja prywatność

Nasza strona korzysta z plików cookie w celach analitycznych, a także, żeby poprawić Twoje wrażenia. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.