Korpostartup

Korpostartup. Efektywna współpraca korporacji ze startupami
Zapisz

Dziś najtaniej  🎉

Spis treści

Ocena czytelników
0 / 0

Wojciech Drewczyński kieruje książkę „Korpostartup. Efektywna współpraca korporacji ze startupami” do młodych spółek startupowych, jak i do firm chcących nawiązać z nimi relację. 

Podstawowe informacje dla młodych wynalazców 

Drewczyński mówi o 10 typach CEO w startupach: wizjonerach, żółtodziobach, samotnych jeźdźcach, łowcach grantów, seryjnych pomysłodawcach, outsourcingowcach, konkursowiczach, seryjnych przedsiębiorcach na część etatu, ekskorpoludkach oraz doświadczonych przedsiębiorcach, zaś w gronie osób związanych ze startupem spotkamy założycieli, kluczowych pracowników, pracowników szeregowych, martwe dusze, doradców/mentorów, anioły biznesu i Fundusze VC. Każdego startupowca z pewnością zainteresują najpopularniejsze źródła finansowania: oscylują one wokół własnych oszczędności, FFF (Family Friends Fools), część spółek stawia także na crowdfunding.

Co decyduje o startopowo-korporacyjnym sukcesie?

Najważniejszy czynnik sukcesu spółek startupowych? Dobry, zgrany zespół, ale również efektywna współpraca z korporacjami. Korzyści z takiego kontaktu są obopólne: startupowcy w relacji z korporacjami otrzymują m.in. dostęp do rynku i szansę pozyskania talentów, a korporacje rozszerzają swoją ofertę o nowe produkty/usługi oraz zwiększają rentowność rynkową. Aby to wszystko się udało, korporacje i startupy muszą się strategicznie dopasować, posiadać wspólną misję, ale też tożsamą lokalizację geograficzną. Dalej poznajemy cechy startupów na różnych etapach zaawansowania i dowiadujemy się, co się zmienia w finansowaniu, otoczeniu, wsparciu świata nauki, czy w rekrutacji absolwentów dobrych uczelni. 

Akceleratory i Fundusze VC/CVC

Sposobem na nawiązanie współpracy ze startupami są programy akceleracyjne, usprawniające rozwój spółek. Dzięki nim firma zyska wgląd w ciekawe projekty, buduje przewagę konkurencyjną oraz zadba o własny wizerunek. Jak wyłonić odpowiednie startupy? Poprzez platformę ofertową, organizację konkursu albo hackathon – maratony programistyczne. W kolejnych rozdziałach przechodzimy przez etapy akceleracji oraz zgłębiamy sposoby promocji. Korporacja chcąca zainwestować w startup może otworzyć dla niego fundusz venture capital (VC) lub corporate venture capital (CVC), polegające na systematycznym wzroście wartości udziałów w spółkach. Okres inwestycyjny to 3 do 5 lat. Wojciech Drewczyński wyjaśnia, jak takie fundusze zarabiają, omawia ich rodzaje oraz to, kto jest kim w podobnej strukturze. Autor zatrzymuje się następnie na due diligence, dokumentach dotyczących ryzyka biznesowego: prawnego, technologicznego i podatkowego. Gdy zostaną zweryfikowane pozytywnie, dla inwestycji zapali się zielone światło. Rozważania kończy refleksja, że korporacje powinny nie tylko opiekować się startupami, ale i je kontrolować. 

 

Ważna lektura dla startupów i korporacji

Książka „Korpostartup. Efektywna współpraca korporacji ze startupami” to przydatna publikacja traktująca o nawiązywaniu współpracy korporacyjno-sturtopowej, odsłaniająca wszystkie jej cienie i blaski. Warto, by ktoś zastanawiający się nad taką interakcją, dokładnie prześledził każdy rozdział.

Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij
Udostępnij

Sprawdź, gdzie kupić Korpostartup

Bądź na bieżąco!

Zaprenumeruj nasz newsletter, a nie przegapisz żadnej książki, którą warto przeczytać. 

Nie wysyłamy spamu, ani nie sprzedajemy Twoich danych. W każdej chwili możesz zrezygnować.

Opinie o książce Korpostartup

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Podyskutuj o tej książcex

Sprawdź, gdzie kupisz najtaniej